Momenty nie wystarczyły. Lechia przegrała z Rapidem i pożegnała się z el. LKE

28.07.2022 21:42
Lechia - Rapid

Lechia Gdańsk przegrała u siebie z Rapidem Wiedeń 1:2 w rewanżowym meczu drugiej rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy (pierwsze spotkanie 0:0) i tym samym pożegnała się z kwalifikacjami do pucharu. Jedynego gola dla biało-zielonych zdobył Łukasz Zwoliński.

Lechia nie awansowała do trzeciej rundy eliminacji Ligi Konferencji Europy. Tydzień temu gdańszczanie zremisowali w Wiedniu z Rapidem 0:0, jednak w rewanżu, po dramatycznym spotkaniu, ulegli na własnym stadionie 1:2.

W 1. rundzie polska drużyna wyeliminowała wicemistrza Macedonii Północnej Akademiję Pandev (u siebie triumfowała 4:1, a na wyjeździe 2:1), z kolei piąty w poprzednim sezonie zespół austriackiej Bundesligi rozpoczął pucharową rywalizację od drugiego etapu.

Lechia - Rapid: Przebieg meczu el. LKE

Pierwsi przed szansą stanęli gospodarze, ale w 2. minucie po rzucie rożnym Christian Clemens uderzył z woleja obok słupka. Po kwadransie chaotycznej gry z obu stron do głosu doszli przyjezdni, którzy w 16. minucie objęli prowadzenie. Po silnym strzale z 16 metrów aktywnego Nicolasa Kuhna piłka odbiła się od jednego z gdańskich defensorów i Dusan Kuciak nie miał szans na skuteczną interwencję.

120 sekund później było już 2:0 dla gości. Po stracie w środku pola Macieja Gajosa w pole karne wbiegł Guido Burgstaller, na którego od tyłu wpadł Jakub Kałuziński. Arbiter bez wahania podyktował "jedenastkę", którą na bramkę zamienił drugi skrzydłowy Rapidu Marco Grull.

Dopiero w końcówce pierwszej połowy lechiści ponownie zagrozili bramce rywali. W 38. minucie Ilkay Durmus uderzył nad poprzeczką, a w 44. po strzale Kałuzińskiego i rykoszecie piłka przeszła tuż obok słupka.

Gol Łukasza Zwolińskiego nie wystarczył

Po przerwie lechiści, którzy nie mieli nic do stracenia, zagrali odważniej niż w pierwszej odsłonie. I w 53. min wiedeńczyków od straty gola uchronił Grull, który wybił piłkę niemalże z linii bramkowej. Trzy minuty później po centrze z rzutu rożnego Durmusa Gajos główkował wprost w golkipera rywali Niklasa Hedla. Z kolei w 64. i 69. minucie na wysokości zadania stanął Kuciak, który obronił strzały z ostrego kąta Kuhna i Moritza Oswalda.

Kiedy wydawało się, że Rapid ma wszystko pod kontrolą i odniesie w Gdańsku bezproblemowe zwycięstwo, w 82. min gospodarze zmniejszyli straty. Po akcji prawą stroną rezerwowego Filipa Koperskiego z bliska do siatki trafił Łukasz Zwoliński. Dwie minuty później mógł być remis, jednak po zagraniu Flavio Paixao Kacper Sezonienko przeniósł piłkę nad poprzeczką.

W końcówce gdańszczanie zaatakowali z impetem i zepchnęli gości do głębokiej defensywy. Gra się również zaostrzyła, gospodarze domagali się dwóch rzutów karnych za faul na Paixao oraz za zagranie ręką, jednak arbiter pozostał nieugięty i wynik się już nie zmienił.

Rapid zmierzy się w trzeciej rundzie kwalifikacji z Neftczi Baku. W pierwszym spotkaniu drużyna z Azerbejdżanu przegrała co prawda na wyjeździe 0:2 z Arisem Limassol, ale u siebie zwyciężyła 3:0.

Lechia - Rapid: Wynik meczu el. LKE

Lechia Gdańsk - Rapid Wiedeń 1:2 (0:2).

Bramki: 0:1 Nicolas Kuhn (16), 0:2 Marco Grull (18-karny), 1:2 Łukasz Zwolinski (82).

Żółte kartki – Lechia Gdańsk: David Stec, Jakub Kałuziński, Rafał Pietrzak. Rapid Wiedeń: Thorsten Schick, Aleksa Pejic, Marco Grull.

• Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak – David Stec (76. Filip Koperski), Michał Nalepa, Mario Maloca, Rafał Pietrzak – Christian Clemens (46. Jarosław Kubicki), Jakub Kałuziński (46. Flavia Paixao), Maciej Gajos, Marco Terrazzino (67. Kacper Sezonienko), Ilkay Durmus (67. Conrado) - Łukasz Zwoliński.
  • Rapid Wiedeń: Niklas Hedl – Thorsten Schick (83. Martin Koscelnik), Emanuel Aiwu, Kevin Wimmer, Jonas Auer – Nicolas Kuhn (65. Ante Bajic), Aleksa Pejic, Moritz Oswald (73. Nikolas Sattlberger), Bernhard Zimmermann (65. Maximilian Hofmann), Marco Grull – Guido Burgstaller.

Sędziował: Alessandro Dudic (Szwajcaria). Widzów: 23519.