Zamknij

UEFA szykuje sankcje dla Rosjan. Federacja chce wymierzyć surową karę

27.02.2022 13:53

Spartak Moskwa ma zostać wykluczony z Ligi Europy, a UEFA zerwać umowę sponsorską z Gazpromem – takie sankcje wobec Rosji szykuje europejska federacja. Decyzja w sprawie kary dla kraju Putina ma zapaść na początku przyszłego tygodnia.

UEFA szykuje sankcje dla Rosjan. Federacja chce surowej kary
fot. Keystone/Associated Press/East News

UEFA już wcześniej zadecydowała o tym, że odbierze Sankt Petersburgowi prawo do organizacji najbliższego finału Ligi Mistrzów. Zostało to jednak odebrane jako tchórzostwo – od federacji oczekiwano wykluczenia Rosjan z rozgrywek i zerwania umowy z Gazpromem. Zbigniew Boniek, wiceprzewodniczący UEFY, zapowiadał, że takie decyzje mogą zostać podjęte „za kilka dni”

W poniedziałek zbierze się Komitet Wykonawczy UEFA, który zadecyduje o kolejnych sankcjach wobec Rosji. - Zawieszone zostaną kluby oraz reprezentacja kraju. Na ten moment kara obejmie tylko Spartak Moskwa, który w 1/8 Ligi Europy ma zmierzyć się z RB Lipsk. UEFA nie ma natomiast wpływu na decyzję odnośnie uczestnictwa Rosji w eliminacjach do mistrzostw świata. Głos decyzyjny w tej sprawie posiada FIFA, która nie odniosła się jeszcze do ostatnich wydarzeń – poinformował Tomasz Włodarczyk z portalu meczyki.pl.

Relacja z wojny w Ukrainie: "Zmasowane ataki ze wszystkich kierunków". Rosyjskie wojska wtargnęły do Charkowa

FIFA nie ogłosiła decyzji

UEFA, nakładając sankcje na Rosję, wywrze presję na FIFA, która do tej pory nie zdecydowała o żadnych karach dla tego kraju. Czechy, Szwecja i Polska zgodnie zapowiedziały, że nie zagrają z Rosją w eliminacjach do MŚ 2022. 

- To wspólna, jednogłośna decyzja zarządu, piłkarzy i sztabu. Deklaruję wszelką pomoc sportowcom, którzy odmówią rywalizacji z Rosją, w przypadku objęcia ich jakimikolwiek konsekwencjami ze strony (tfu!) federacji!!! - zapowiedział Kamil Bortniczuk, minister sportu.

loader

RadioZET.pl/Meczyki/PAB