Liga Europy: Szachtar i Sevilla w półfinale. Z kim się zmierzą?

11.08.2020 23:18
Szachtar Donieck

Szachtar Donieck rozgromił w Gelsenkirchen FC Basel 4:1 w meczu 1/4 finału Ligi Europy i tym samym awansował do półfinału. Zwycięstwo 1:0 w ćwierćfinale LE z Wolverhampton Wanderers odniosła także Sevilla. Bramkę na wagę zwycięstwa Andaluzyjczyków zdobył Lucas Ocampos.

Piłkarze Szachtara Donieck pokonali FC Basel 4:1, a Sevilla wygrała z Wolverhampton 1:0 we wtorkowych ćwierćfinałach Ligi Europy, w której rywalizacja toczy się obecnie w formie turnieju w Niemczech. Dzień wcześniej awans wywalczyły Inter Mediolan i Manchester United.

Od ćwierćfinałów obecnej edycji LE zespoły nie rywalizują - jak dotychczas, z wyjątkiem dwóch par 1/8 finału - systemem mecz i rewanż na swoich stadionach, ponieważ pandemia koronawirusa doprowadziła do znaczącego opóźnienia piłkarskich rozgrywek na świecie. Zamiast tego rozstrzygnięcia muszą zapaść po jednym spotkaniu na neutralnym terenie.

Liga Europy: Szachtar rozgromił Basel, skromna wygrana Sevilli z Wolves

Mecze odbywają się bez udziału publiczności w czterech niemieckich miastach: Duisburgu, Duesseldorfie, Gelsenkirchen oraz Kolonii. Ta ostatnia będzie też gospodarzem finału 21 sierpnia.

Najmniej kłopotów z awansem do półfinałów miał Szachtar Donieck. Ukraiński zespół prowadził w Gelsenkirchen już 4:0 z FC Basel po golach piłkarzy urodzonych w Brazylii - Juniora Moraesa (występuje w reprezentacji Ukrainy), Taisona, Alana Patricka z rzutu karnego oraz Dodo.

Rywale ze Szwajcarii odpowiedzieli tylko trafieniem w doliczonym czasie gry Holendra Ricky'ego van Wolfswinkela.

Więcej emocji było w Duisburgu, gdzie gol strzelony głową w 88. minucie przez Argentyńczyka Lucasa Ocamposa zapewnił zwycięstwo Sevilli nad Wolverhampton Wanderers 1:0.

W pierwszej połowie rzutu karnego dla angielskiego zespołu nie wykorzystał Meksykanin Raul Jimenez (obronił bramkarz).

Dzień wcześniej nie było niespodzianek, choć Manchester United długo męczył się w Kolonii z FC Kopenhaga. W ciągu 90 minut gole nie padły, więc sędzia zarządził dogrywkę. Już na jej początku "Czerwone Diabły" miały rzut karny. Do piłki podszedł prezentujący wysoką formę Portugalczyk Bruno Fernandes, który w 95. minucie zapewnił zwycięstwo swojej ekipie.

Fernandes z siedmioma golami jest najlepszym strzelcem obecnej edycji Ligi Europy.

W Duesseldorfie Inter Mediolan wyeliminował Bayer Leverkusen. Spisujący się bardzo dobrze po pandemii włoski klub (zdobył wicemistrzostwo kraju) prowadził w 21. minucie już 2:0 po golach Nicolo Barelli oraz napastnika reprezentacji Belgii Romelu Lukaku. Ten drugi popisał się ekwilibrystycznym zagraniem - zdobył bramkę praktycznie w pozycji leżącej, naciskany przez obrońcę rywali.

Chwilę później kontaktowego gola dla Bayeru strzelił uznawany za przyszłość niemieckiego futbolu Kai Havertz. Do końca wynik już się nie zmienił.

W półfinałach Sevilla zmierzy się z Manchesterem United, a Szachtar Donieck z Interem.

Szachtar Donieck - FC Basel: Wynik meczu 1/4 finału LE

Szachtar Donieck - FC Basel 4:1 (2:0).

Bramki: dla Szachtara - Junior Moraes (2), Taison (22), Alan Patrick (75-karny), Dodo (88); dla FC Basel - Ricky van Wolfswinkel (90+2).

Sędzia: Michael Oliver (Anglia). Mecz bez udziału publiczności.

Wolverhampton Wanderers - Sevilla FC: Wynik meczu 1/4 finału LE

Sevilla - Wolverhampton Wanderers 1:0 (0:0).

Bramka: Lucas Ocampos (88).

Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Mecz bez udziału publiczności.