Eintracht Frankfurt zdobywcą Ligi Europy! Ramsey zawalił w serii karnych

18.05.2022 23:55
Eintracht Frankfurt - Rangers

Eintracht Frankfurt po serii rzutów karnych pokonał Rangers FC (1:1, k. 5-4) i triumfował w rozgrywkach Ligi Europy w sezonie 2021/2022. Jedyną jedenastkę zmarnował wprowadzony pod koniec dogrywki Aaron Ramsey. W nagrodę Niemcy zagrają w Lidze Mistrzów.

Eintracht - Rangers: wynik. To nie był najbardziej oczywisty skład finału Ligi Europy. Niemcy w drodze do spotkania na Ramon Sanchez Pizjuan w Sewilli pokonali dwie hiszpańskie drużyny - Real Betis i FC Barcelonę, a także angielski West Ham United. Szkoci tak wielkich firm nie mieli na rozkładzie, ale wyeliminowanie Borussii Dortmund czy RB Lipsk trzeba docenić.

Obie ekipy nie mogły poszczycić się wielkimi osiągnięciami na arenie międzynarodowej, a ich klubowe gabloty z trofeami były już mocno zakurzone. Rangersi, którzy jeszcze nie tak dawno rywalizowali na czwartym poziomie rozgrywkowym w Szkocji, dokładnie pół wieku temu zdobyli nieistniejący już Puchar Zdobywców Pucharów. Niemcy mogli pochwalić się zwycięstwem w Pucharze UEFA, poprzedniku Ligi Europy, z 1980 roku.

Finał Ligi Europy: Eintracht - Rangers [WYNIK]

Pierwsza połowa bardziej przypominała partię szachów niż mecz piłkarski. Obie ekipy postawiły na zabezpieczenie tyłów i niedopuszczanie przeciwnika do własnej szesnastki. Wraz z upływem czasu, przy bardzo wysokiej temperaturze i parnych warunkach, szyki defensywne się rozluźniały, a to przyniosło bramki w drugiej części.

Wynik otworzyli Szkoci. W 57. minucie koszmarny błąd popełnił Tuta, który poślizgnął się przed Joe Aribo, a Nigeryjczyk w sytuacji sam na sam pokonał Kevina Trappa. Wyrównał niespełna kwadrans później Rafael Borre. Cudowną asystą popisał się Filip Kostić. Rezultat nie uległ już zmianie, dogrywka również nie przyniosła rozstrzygnięcia i o losach finału LE decydowała seria rzutów karnych.

W niej piłkarze byli niemal bezbłędni. Niemal, bo w czwartej kolejce wprowadzony w 117. minucie Aaron Ramsey uderzył w środek, a jego intencje wyczuł Kevin Trapp. W rezultacie Eintracht wygrał LE i w nagrodę w przyszłym sezonie zagra w Lidze Mistrzów.

Eintracht Frankfurt - Rangers FC 1:1 k. 5-4

Bramki: Rafael Borre (96') - Joe Aribo (57')

Składy

• Eintracht: Kevin Trapp - Tuta (Makoto Hasebe 59'), Almamy Toure, Evan N'Dicka (Christopher Lenz 101') - Ansgar Knauff, Djibril Sow (Ajdin Hrustić 106'), Sebastian Rode (Kristijan Jakić 90'), Filip Kostić - Jesper Lindstroem (Jens Petter Hauge 71'), Daichi Kamada - Rafael Borre
  • Rangers: Allan McGregor - Borna Barisić (Kemar Roofe 117'), Calvin Bassey, Connor Goldson, James Tavernier - Ryan Jack (Steven Davis 74'), John Lundstram, Glen Kamara (Scott Arfield 91') - Ryan Kent, Scott Wright (Fashion Sakala 74', Aaron Ramsey 117'), Joe Aribo (James Sands 101')