Licencja Wisły Kraków na grę w ekstraklasie może zostać zawieszona: "Machina ruszyła"

Krzysztof Sobczak
03.01.2019 09:32
Licencja Wisły Kraków może zostać zawieszona
fot. Kamil PIKLIKIEWICZ/East News

Czarne chmury zbierają się nad Wisłą Kraków. Łukasz Wachowski, szef Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN, skierował wniosek do Komisji Licencyjnej o wszczęcie postępowania, które może skutkować zawieszeniem licencji na grę w piłkarskiej ekstraklasie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

"Jeśli Dział Licencji lub Organy Licencyjne w trakcie Sezonu Licencyjnego stwierdzą nieprawidłowości mogące spowodować niespełnienie któregokolwiek z Kryteriów A, Kierownik Działu Licencji kieruje pisemny wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego do Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN" – napisał w opublikowanym za pośrednictwem Twittera oświadczeniu.

Zobacz także

Dalej dodał, że ta komisja może pojąć decyzję o zawieszeniu bądź cofnięciu licencji na grę w ekstraklasie.

"Z tego, co czytałem, Wisła Kraków SA ma od 22 grudnia nowego właściciela i o tym fakcie powinna w ciągu trzech dni poinformować Komisję ds. Licencji Klubowych, a tego nie uczyniła. Klub nie ma prezesa, nie ma władz w spółce, nie ma z nikim kontaktu. To wszystko składa się w niezbyt dobrą całość. Teraz Komisja Licencyjna powinna podjąć decyzję w sprawie przyszłości Wisły. Myślę, że zrobi to w ciągu kilku dni" – powiedział Wachowski.

Dramatyczna sytuacja Wisły Kraków

Sytuacja Wisły jest bardzo zagmatwana. 22 grudnia Towarzystwo Sportowe Wisła, dotychczasowy właściciel piłkarskiej spółki, przekazał 100 procent akcji nowym inwestorom. Większościowy pakiet - 60 procent akcji - przejął zarejestrowany w Luksemburgu fundusz Alelega, którego właścicielem jest Vanna Ly, francuski biznesmen pochodzenia kambodżańskiego. Pozostałe 40 procent udziałów trafiło do angielskiego funduszu Noble Capital Partner, reprezentowanego przez Szweda Matsa Hartlinga. Warunkiem, który miał dopełnić transakcję, było przekazanie TS Wisła poświadczenia przelewu na kwotę 12,2 mln złotych. Środki miały zostać przeznaczone na spłatę najpilniejszych długów. Termin przekazania tego poświadczenia minął o północy 28 grudnia i nie został dopełniony, co było podstawą unieważnienia umowy.

W środę wieczorem zarząd Towarzystwa Sportowego Wisła w komunikacie napisał m.in., że umowa przejęcia piłkarskiej spółki przez panów Vanna Ly i Matsa Hartlinga nie została sfinalizowana, co oznacza, że prawnie jedynym akcjonariuszem piłkarskiej spółki jest Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków.

Poinformowano także, że nowym prezesem Wisły Kraków SA został Tadeusz Czerwiński. Ten jednak później w wypowiedzi dla "Dziennika Polskiego" powiedział, że nie przejmie tej funkcji ze względu na stan zdrowia.

Prawomocność unieważnienia umowy o sprzedaży Wisły kwestionuje także Adam Pietrowski, który decyzją nowych właścicieli został powołany na stanowisko pełniącego obowiązki prezesa Wisły SA.

Zarząd TS Wisła na zaplanowanej na piątek konferencji prasowej ma przedstawić plan działania. Coraz więcej wskazuje na to, że zajmująca ósme miejsce w tabeli ekstraklasy "Biała Gwiazda" może nie dokończyć sezonu. Spółka jest zadłużona na około 30 milionów, a piłkarze od kilku miesięcy nie otrzymują wynagrodzeń, co już niebawem może skutkować wypowiedzeniem przez nich kontraktów.

RadioZET.pl/PAP/KS