FIFA sfałszowała wybory na Piłkarza Roku? Poważne zarzuty po gali

27.09.2019 21:12
Leo Messi
fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Leo Messi został wybrany w plebiscycie FIFA najlepszym piłkarzem świata sezonu 2018/19. Grający w Barcelonie argentyński napastnik w pokonanym polu zostawił Portugalczyka Cristiano Ronaldo z Juventusu Turyn i Holendra Virgila van Dijka z Liverpoolu.

Messi w poprzednim sezonie świętował mistrzostwo Hiszpanii z Barceloną, a w 58 meczach we wszystkich rozgrywkach zdobył aż 54 gole. Jego wygrana w plebiscycie jest jednak lekką niespodzianką. Van Dijk był prawdziwym filarem defensywy Liverpoolu, który wygrał prestiżową Ligę Mistrzów. Przy wyborze Piłkarza Roku FIFA w liczą się wskazania trenerów i kapitanów wszystkich reprezentacji, wybranych dziennikarzy oraz głosy internautów.

Messi kompletnie olał dziennikarzy w trakcie transmisji na żywo [WIDEO]

Jednak część z nich oskarżyło FIFĘ o manipulacje przy ich głosach, które nie pokrywały się z ich wyborami. Jedną z osób, która nie zgadza się z wynikami jest Zdravko Logarusić, trener Sudanu. Jak poinformował, na swojej karcie zaznaczył kolejno: Mohammeda Salaha, Sadio Mane i Kyliana Mbappe. Natomiast w oficjalnym protokole na pierwszej pozycji znalazł się…Leo Messi.

Problem zgłosiła też egipska federacja, której przedstawiciele zagłosowali na Mohammeda Salaha, ale ich wybór w ogóle nie pojawił się na liście. Podobno mieli się spóźnić z wysłaniem listy, chociaż sami utrzymują, że zdążyli z wyznaczonym terminem. W końcu FIFA opublikowała specjalne oświadczenie w tej sprawie.

- Jesteśmy rozczarowani czytając wiele medialnych doniesień, które kwestionują rzetelność procesu głosowania w plebiscycie "The Best FIFA Football Awards". Nie są one prawdziwe i jedynie wprowadzają w błąd. Procedura głosowania jest nadzorowana i monitorowana przez szwajcarską firmę PricewaterhouseCoopers (PwC), która jest niezależnym podmiotem. FIFA i PwC przestrzegają zasad i standardów procedur kontrolnych. (...) FIFA i PwC mogą udowodnić, że wszelkie prawidłowo oddane głosy pokrywają się z końcowymi wynikami. Dlatego nie mamy najmniejszych wątpliwości co do rzetelności opublikowanych wyników – czytamy w komunikacie.

RadioZET.pl/sport.pl