Zamknij

Legendarny włoski piłkarz został trenerem w wieku 76 lat

25.09.2019 11:44
Gianni Rivera
fot. Photoshot/REPORTER/East News

Zdobywca Złotej Piłki magazynu "France Football" z 1969 roku Włoch Gianni Rivera w wieku 76 lat ukończył kurs zawodowego trenera - poinformowała w środę "Gazzetta dello Sport".

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Rivera napisał historię futbolu, a mimo to miał wielką pokorę, aby ponownie zostać studentem. W ogóle nie opuszczał zajęć i był przykładem dla innych - stwierdził prezes stowarzyszenia włoskich szkoleniowców Renzo Ulivieri.

Dyplom profesjonalnego trenera pierwszej klasy, jaki uzyskał Rivera, pozwala mu teoretycznie poprowadzić dowolny zespół najwyższej klasy - Serie A. Zdaniem włoskich mediów, "chęć rozpoczęcia kariery trenerskiej nie jest priorytetem Rivery". 63-krotny reprezentant Italii po prostu chciał "być przygotowany i na bieżąco", jeśli chodzi o współczesny futbol i zachodzące w nim zmiany.

Gianni Rivera - legenda włoskiej piłki nożnej

W 1998 roku Rivera został uznany piłkarzem stulecia we Włoszech w plebiscycie Międzynarodowej Federacji Historyków i Statystyków Futbolu (IFFHS). Całą seniorską karierę spędził w AC Milan, z którym dwukrotnie zdobył Puchar Europy (obecna Liga Mistrzów) i dwa razy Puchar Zdobywców Pucharów. Po mistrzostwo Włoch sięgnął trzy razy.

Z kadrą narodową wywalczył mistrzostwo Europy w 1968 roku oraz wicemistrzostwo świata dwa lata później.

Rivera, nazywany "złotym chłopcem" ze względu na talent, naturalną elegancję ruchów i wielką inteligencję, po zakończeniu kariery sportowej zajął się polityką. Pełnił funkcję m.in. sekretarza stanu w ministerstwie obrony, był również posłem w Parlamencie Europejskim.

RadioZET.pl/PAP/AN