Ekstraklasa: Świetna końcówka Legii, Lechia upokorzona w Gdańsku

27.04.2019 22:33

Lechia Gdańsk przegrała na własnym stadionie 1:3 w hicie 33. kolejki Ekstraklasy. Legia po świetnej końcówce dobiła rywali, jednak w środku meczu nie obyło się bez kontrowersji.

Lechia - Legia fot. PAP

Sobotni wieczór z meczem Lechia - Legia okazał się wieczorem niezwykle udanym. Po świetnym widowisku na Stadionie Energa Gdańsk na fotelu lidera Ekstraklasy po raz kolejny doszło do zmiany: "Wojskowi" z trzema oczkami przewagi nad Lechią przodują teraz w polskich rozgrywkach. Mecz zakończył się wygraną gości 3:1.

Mimo że to Legia ostatecznie zwyciężyła w hicie 33. kolejki Ekstraklasy, jako pierwsi na prowadzenie wyszli gospodarze. Po dobrej, kozłującej wrzutce Konrada Michalaka, w 17. minucie spotkania piłkę do siatki szczupakiem wbił Lukas Haraslin.

Na wyrównującą bramkę legioniści musieli poczekać aż do drugiej połowy meczu, na którą, jak wskazuje wynik, wyszli całkowicie odnowieni. Rezultat 1:1 pojawił się na świetlnej tablicy po golu Pawła Stolarskiego, który trafieniem po rykoszecie wykorzystał podanie Kaspera Hamalainena.

Asystent przy bramce na 1:1 dodał do swojego ostatniego podania również gola. Po świetnej, solowej akcji Sebastiana Szymańskiego, Fin z całej siły wpakował piłkę do pustej bramki. Legia objęła prowadzenie w 80. minucie spotkania.

W doliczonym czasie gry gospodarze dogrywali mecz w dziesiątkę. Drugą żółtą kartkę, a w konsekwencji czerwoną za kolejne ostre wejście obejrzał Błażej Augustyn, w rezultacie czego musiał opuścić boisko.

Jakby tego było mało, trzy minuty później "Biało-Zielonych" dobił Iuri Medeiros, który po zgraniu Carlitosa huknął z 17 metrów na bramkę Kuciaka i tym samym strzałem lewą nogą pokonał słowackiego golkipera. Po końcowym gwizdku sędziego Daniela Stefańskiego było już wiadomo: "Wojskowi" odnieśli być może najważniejsze zwycięstwo w tym sezonie, a wygrana 3:1 w Gdańsku zapewniła podopiecznym Aleksandara Vukovicia trzypunktowe prowadzenie w tabeli polskiej ekstraklasy.

Czy tak zakończyłby się mecz, gdyby sędzia podyktował dwa rzuty karne dla Lechii za zagrania ręką w polu karnym najpierw Artura Jędrzejczyka, a później Williama Remy'ego? Tego się nie dowiemy. Oficjalne stanowiska arbitrów mówią jednak na dzień dzisiejszy, że dotknięcie piłki ręką po rykoszecie od innej części ciała nie jest podstawą do podyktowania "jedenastki".

Poniżej relacja z sobotniego meczu na szczycie:

22:38

Tym podsumowaniem kończymy relację dzisiejszego spotkania. Dziękuję bardzo i zapraszam ponownie!

90+5'

Sędzia kończy spotkanie! 1:3 dla Legii, podopieczni Aleksandara Vukovicia nowymi liderami Ekstraklasy!

90+5'

Żółta kartka dla Kuciaka. Lechia zrozpaczona próbuje jeszcze wyprowadzić atak, ale Żukowski przerzuca pole karne rywali.

90+3'

IURI MEDEIROS! Piękny gol Portugalczyka z 17 metrów, lewa noga, w sam róg bramki! Jest już po meczu: 1:3 dla Legii!

90+2'

Po kornerze Legia wywalczyła kolejny róg. Oba niewykorzystane.

90+1'

Żółtą kartkę obejrzał również sam poszkodowany. Tymczasem dobra okazja dla Legii! Blokowany strzał Szymańskiego trafia jednak ostatecznie w poprzeczkę. Rzut rożny dla "Wojskowych".

89'

Cały czas przy piłce Lechia, która nie potrafi jednak sobie stworzyć dogodnej sytuacji. Faul Augustyna na Carlitosie przy kontrze Legii. Druga żółta kartka dla Polaka! Lechia dogra mecz w dziesiątkę!

88'

Nerwowa gra "Lechistów". Cierzniak ponownie od bramki po nieudanej akcji gospodarzy.

86'

Lechia ma coraz mniej czasu. Teraz stara się spokojnie wyprowadzić atak pozycyjny, zakończony jednak kolejnym słabym strzałem z dystansu. Rzut od bramki dla Legii. Na murawie pojawią się dwaj zawodnicy "Wojskowych" Mateusz Wieteska i Adam Hlousek. Schodzą Andre Martins i Luis Rocha.

83'

Piłkarze Legii uspokajają mecz. Wrzut z auto na własnej połowie dla "Wojskowych". Karol Fila wchodzi na boisko za Łukasika.

80'

CO ZA GOL DLA LEGII! Fenomenalna akcja Szymańskiego kończy się łatwą bramką Hamalainena. Mamy 1:2 dla "Wojskowych"! Legia liderem Ekstraklasy!

79'

Dobra wrzutka piłkarza Legii, ale równie dobre piąstkowanie Kuciaka. Faul na Stolarskim: rzut wolny dla Legi ze skraju pola karnego wykonuje Szymański, uderza, ale ponownie bramkarz Lechii ratuje swój zespół.

78'

Wrzutkę łapie Cierzniak. Zmiana w Legii - Medeiros za Kucharczyka.

76'

Kontratak "Biało-Zielonych": Sobiech staje przed świetną okazją po błędzie Remy'ego. Francuz zdąża jednak za Polakiem i blokuje strzał napastnika Lechii. Piłka dotknęła ręki obrońcy, ale mamy jedynie rzut rożny dla gospodarzy.

75'

Ręka Hamalainena przy przyjęciu w ataku dla Legii. Piłkę holują teraz podopieczni trenera Stokowca.

74'

Akcja Lechii, ale spalony Flavio Paixao. Następnie faul napastnika w ataku. To nie jest póki co mecz Hiszpana.

72'

Przez moment spokojnie na stadionie w Gdańsku. Posiadanie piłki zmienia się jednak dynamicznie.

70'

Naciska Legia, akcja Hamalainena, ale od bramki gospodarze.

69'

Żółta kartka dla Jędrzejczyka za faul w ataku na Łukasiku.

67'

Druga zmiana w Lechii: Mateusz Żukowski wchodzi na boisko za Konrada Michalaka.

66'

Faul Paixao w ataku. Zacznie Legia, która wygląda teraz dużo lepiej niż w pierwszej połowie meczu.

65'

Świetny strzał Carlitosa! Uderzenie minimalnie mija poprzeczkę.

63'

Sędziowie VAR sprawdzili jeszcze poprawność gola. Jest 1:1, Lechia rozpoczyna z środka boiska.

61'

Goool na 1:1 dla Legii! Po dobrej akcji Kucharczyka, Stolarski uderza na bramkę i jeszcze po odbiciu się od obrońcy piłka wpada do siatki!

60'

Znowu przed szansą "Kuchy", jednak zblokowany. Rzut rożny dla Legii i pierwsza zmiana w Lechii: Lukasa Haraslina zastąpił Flavio Paixao. Owacje na stojąco dla Słowaka za pięknego gola!

59'

Znowu w natarciu Legia. Akcja obiegowa Luisa Rochy kończy się wybiciem obrońców Lechii.

57'

Świetna okazja dla Legii! Kucharczyk powinien to wykończyć, akcja lustro do sytuacji Haraslina. Dobre dośrodkowanie Rochy.

56'

Dobre, czyste wejście "Jędzy" przy akcji Michalaka. Aut dla Legii kończy się kolejnym przewinieniem, tym razem Sobiecha. Pierwsza żółta kartka w tym spotkaniu.

55'

Piłkarze obu drużyn starają się zyskać przewagę w środku pola. Póki co lepiej radzą sobie "Lechiści".

53'

Teraz w natarciu Legia. Akcja kończy się faulem w ataku Stolarskiego. Poturbowany strzelec jedynej bramki w tym spotkaniu, Haraslin.

52'

Inicjatywę w meczu przejęli piłkarze Lechii. Sędzie odgwizduje jednak spalonego, a atak przeprowadziła Legia. Bezskutecznie, piłka opuściła boisko.

50'

Kiepska akcja Lechii. Haraslin przerzuca boisko zamiast podać do kolegi.

48'

Legia w drugich 45 minutach wygląda naprawdę dobrze. Kolejny faul Łukasika na Kucharczyku. Rzut wolny dla "Legionistów" na skraju pola karnego. Dobre dośrodkowanie Szymańskiego wybija przed siebie Kuciak.

47'

Znakomity początek Legii. Świetna wrzutka Szymańskiego, strzela celnie Remy, ale broni wybijając piłkę na rzut rożny Kuciak. Korner bez większych korzyści dla "Wojskowych".

46'

Daniel Stefański rozpoczyna drugą połowę! Piłkę od razu przechwyciła Legia. Rzut wolny dla gości.

Przerwa

Za chwilę wracamy na boisko, piłkarze Legii rozgrzewają się już przed drugą połową meczu. Tymczasem tak wyglądała bramka Haraslina:

Przerwa

Haraslin: "Moim zdaniem każde zagranie ręką w polu karnym, to rzut karny". Powinna być jedenastka?

45+7'

Dobra akcja Szymańskiego, ale zblokowany strzał Kucharczyka. Po tej sytuacji sędzia kończy pierwszą połowę spotkania! 1:0 dla Lechii po golu ze szczupaka Lukasa Haraslina!

45+6'

Tym razem atak Legii! Dobre zagranie Rochy do Carlitosa, świetne przyjęcie Hiszpana i równie dobry blok obrońcy Lechii. Rzut rożny nieskuteczny, ale Legia dalej w natarciu.

45+5'

Wrzut z autu pod polem karnym Legii. Strzał z dystansu Nalepy, ale dołącza do tych z rodzaju wycieczek w kosmos.

45+4'

Na boisku bez zmian - Legia w posiadaniu piłki, Lechia kontratakuje za każdą możliwą okazją.

45+2'

Leży na boisku Szymański. Sędzie nie wskazuje jednak na rzut wolny po przewinieniu Augustyna. Jest za to rzut rożny dla Legii. Jest, ale za chwilę nic z niego nie ma.

45 +1'

Aż siedem minut doliczonych do regulaminowego czasu gry. Tymczasem strzał piłkarza Legii, ale wprost w Kuciaka.

45'

Legia rozpaczliwie próbuje wyrównać jeszcze przed końcem pierwszej połowy, jednak nieskutecznie.

44'

Zablokowane zagranie Kucharczyka do Carlitosa. W posiadaniu futbolówki gospodarze.

44'

Minuta do końca regulaminowego czasu gry. Legia przy piłce.

42'

Traci piłkę groźnie Stolarski, ale faul Mladenovicia na Polaku.

42'

Nieudany, niecelny strzał piłkarza Legii. Od bramki Kuciak.

41'

Legia po raz kolejny spokojnie tworzy akcję. Lechia z kolei znowu chciała wyprowadzić kontratak. Tym razem nieskutecznie.

40'

Która to już próba odbioru Łukasika? Polak dzisiaj aktywny i agresywny. Faul dla Legii.

39'

Spalony Carlitosa - mimo to bardzo dobre podanie do hiszpańskiego napastnika.

38'

Świetna okazja z rzutu wolnego dla Legii. Fatalnie wrzucił jednak Szymański.

37'

Dobry rzut wolny Lipskiego, mocna wrzutka, ale nikomu nie udało się jej przeciąć. Kontra Legii - strzał Hamalainena jednak zablokowany.

36'

Po faulu tego samego piłkarza leży na murawie Artur Sobiech. Polak wraca jednak prędko do gry. Rzut wolny dla Lechii.

35'

Kiepski strzał z dystansu Remy'ego. Piłki trzeba będzie szukać na trybunach.

34'

Przez chwilę w natarciu Lechia, ale kolejne dośrodkowanie gospodarzy nie znajduje adresata. Akcję Legii rozpoczyna Cierzniak.

33'

I taka nadarza się po raz kolejny. Kontratak Lechii kończy się jednak niecelną wrzutką w pole karne rywala. Rzut od bramki dla Legii.

32'

Przy piłce znowu Legia. "Wojskowi" próbują zdominować rywala podaniami, a Lechia czeka na kontry.

31'

Stolarski zatrzymuje akcję Haraslina. Po wrzucie z autu przed szansą piłkarze Lechii, ale dobry blok Remy'ego.

30'

Legia buduje akcję od tyłu, ale kończy się to rzutem od bramki dla Lechii.

28'

Kolejna kontra Lechii. Strzał Sobiecha broni jednak z łatwością Cierzniak. Kontratak Legii przerywa faul Łukasika na Martinsie,

26'

Dobre podanie Szymańskiego do Carlitosa, świetna okazja Hiszpana, ale równie świetny blok Nalepy! Rożny dla Legii, lecz niewykorzystany - Kuciak łapie piłkę.

26'

Tym razem faul na połowie rywala Stolarskiego.

24'

Wrzutka piłkarza Legii, ale nieskuteczna. Faul w ataku Szymańskiego.

22'

Kontuzja Łukasika po starciu z Hamalainenem. Piłkarz wraca jednak do gry.

21'

Chwila wytchnienia dla obu drużyn. Zespoły zmieniają się w posiadaniu piłki.

20'

Mimo straconej bramki, Legia dalej prowadzi grę na stadionie w Gdańsku.

18'

Piękny szczupak Słowaka. 1:0 dla Lechii!

17'

Goool dla Lechii! Piękna asysta Konrada Michalaka i gol Lukasa Haraslina!

17'

Mladenović blokuje wejście Kucharczyka! Bardzo dobry początek meczu Michała.

16'

Zablokowany strzał Lipskiego. Lechia w posiadaniu piłki.

15'

Celny strzał po rzucie rożnym dla Legii, jednak Kuciak bez problemów broni.

14'

Szymański rozpoczyna kolejną akcję Legii. Drugi rzut rożny dla "Wojskowych".

13'

Faul Jędrzejczyka na Michalaku. Póki co elektryczny mecz Polaka.

12'

Pierwsze ofensywne wejście Stolarskiego. Legia w natarciu.

11'

Grę uspokajają "Wojskowi".

10'

Teraz rzut rożny dla Legii. Dośrodkowuje Szymański, ale również bezowocnie. Przed szansą jeszcze później był Kucharczyk, jednak sędzią odgwizdał pozycję spaloną.

9'

Rzut rożny dla Lechii, piłkę w narożniku boiska ustawia Mladenović, wrzuca, ale obrońcy Legii dają sobie radę z dośrodkowaniem.

8'

Strzał Michała Kucharczyka przelatuje nad bramką Kuciaka!

7'

Nie ma rzutu karnego! Zdaniem sędziego Stefańskiego zagranie ręką było nieumyślne, gramy dalej!

6'

Sędzia sprawdza jeszcze powtórki VAR-u!

4'

Sobiech dostał świetne podanie od kolegi, zmylił bramkarza i uderzył na bramkę, jednak Jędrzejczyk zatrzymał piłkę przed linią bramkową ręką! Będzie rzut karny!

2'

Naciskają piłkarze Lechii: przed idealną szansą Sobiech, ale sędzia podnosi chorągiewkę. Przy strzale Sobiecha była chyba ręka gracza Legii.

1'

Lechia od razu przejmuje piłkę i zabiera się za stworzenie pierwszej akcji.

1'

Rozpoczynamy być może najważniejszy mecz tego sezonu w polskiej ekstraklasie!

20:29

Legia rozpocznie mecz. Sędzią spotkania Daniel Stefański!

20:28

Piłkarze Legii przybijają piątki z graczami Lechii. Sędziowie rozlosują połowy!

20:27

Zawodnicy wychodzą na murawę! Za chwilę się zacznie!

20:24

Pięć minut do rozpoczęcia spotkania o miejsce lidera Ekstraklasy!

20:21

Bukmacherzy wskazują minimalnie na gości.

20:19

Z kolei na ławce trenerskiej Legii w roli pierwszego szkoleniowca dziś Marek Saganowski. Aleksandar Vuković obejrzy to spotkanie z wysokości trybun, ale i tak to on będzie odpowiedzialny za wszystkie zmiany w składzie i taktyce "Wojskowych".

20:16

Ku zaskoczeniu wszystkich na ławce w Lechii zasiadł fenomenalny w tym sezonie Flavio Paixao. Jak gdańszczanie poradzą sobie bez swojego najlepszego strzelca?

20:12

W oczekiwaniu na mecz (start o 20:30) przypomnijmy, że swoje spotkanie rozegrał już inny kandydat do tytułu: Piast Gliwice. Podopieczni Waldemara Fornalika wygrali u siebie 3:1 z Cracovią i na ten moment dzieli ich zaledwie jeden punkt od "Wojskowych".

20:06

Drudzy goście:

20:05

Na początek składy obu drużyn - pierwsi gospodarze:

20:03

Dobry wieczór! Zapraszam Państwa serdecznie na relację meczu na szczycie Ekstraklasy: Lechia Gdańsk - Legia Warszawa!