Lech Poznań nie zatrzymał Piasta. Klub z Gliwic mistrzem Polski!

19.05.2019 19:50

Piast Gliwice wygrał z Lechem Poznań 1:0 i zdobył pierwszy w historii tytuł mistrza Polski. Gola na wagę zwycięstwa zdobył w 27. minucie Piotr Parzyszek.

Piast - Lech na żywo fot. PAP/EPA

Jeśli gliwiccy kibice liczyli, że to będzie łatwe spotkanie, po pierwszej połowie mogli się czuć rozczarowani. Bo Lech postawił trudne warunki i Piast miał spore problemy z wypracowaniem sobie dobrych okazji podbramkowych. Sytuacja się zmieniła w 27. minucie, kiedy nieporozumienie bramkarza przyjezdnych z Rafałem Janickim wykorzystał Piotr Parzyszek i dał gospodarzom prowadzenie.

Kolejne minuty przyniosły napór Lecha i ogromne problemy gliwickiej obrony. Jakub Szmatuła kilka razy uratował swój zespół od straty gola. Po główce Nikoli Vujadinovica gospodarzy uratował słupek.

Drugą cześć ofensywnie zaczęli poznaniacy, spychając przeciwnika do defensywy. Znów było groźnie pod bramką Szmatuły. Gospodarze mieli problemy z wyjściem ze swojej połowy. Spore poruszenie na widowni wywołała informacja o prowadzeniu Zagłębia w Warszawie. W 63. minucie mogło być 1:1, gdyby Wołodymir Kostewycz trafił z ostrego kąta do pustej bramki.

Nieliczne kontry Piasta kończyły się najwyżej dośrodkowaniami na pole karne Lecha. Dopiero w ostatnim kwadransie gliwiczanie częściej budowali akcje zaczepne. W doliczonym czasie dobrej okazji nie wykorzystał Tomasz Jodłowiec. Po chwili sędzia zakończył spotkanie, a na trybunach zaczęła się feta.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ PIAST GLIWICE - LECH POZNAŃ:

90. min.

KONIEC MECZU! PIAST GLIWICE WYGRYWA 1:0! PIAST GLIWICE MISTRZEM POLSKI!

90. min.

A teraz Jodłowiec wychodzi sam na sam z bramkarzem - strzela lewa nogą! Broni Putnocky!

90. min.

Ruszył do kontrataku Valencia, ale chyba już brakuje mu sił. Przegrał pojedynek biegowy.

90. min.

Trzy minuty doliczone.

88. min.

Wydaje się, że nic już nie odbierze Piastowi mistrzostwa. Na trybunach rozpoczęło się świętowanie.

87. min.

Klupś strzela zza pola karnego, ale wysoko nad bramką.

83. min.

Papadopulos strzela głową, ale nad bramką.

83. min.

Fatalne przyjęcie Vujadinovica. Podarował rzut rożny Piastowi Gliwice.

80. min.

Jeszcze jeden rzut rożny dla Lecha. Piłka trafia przed pole do Wasielewskiego, ale jego strzał bardzo, bardzo słaby.

79. min.

Wejdzie na boisko Tomasz Jodłowiec. Zmienia Martina Konczkowskiego.

78. min.

Aktualne wyniki:

76. min.

Podanie do Tomasika na lewa stronę, ale fatalne przyjęcie. Szmatuła wznowi grę.

75. min.

9 913 widzów dziś na stadionie ogląda ten mecz na żywo.

71. min.

Zmiana w Piaście: Papadopulos w miejsce Parzyszka.

66. min.

W indywidualnej akcji na prawym skrzydle Valencia, ale stracił piłkę.

63. min.

Znakomite podanie Jevtica w pole karne do Kostevycha, ale nie trafił w bramkę z bliskiej odległości! Duże szczęście Piasta.

61. min.

Dalekie zagranie na Makuszewskiego, ale zdecydowanie za mocno. Szmatuła łapie piłkę.

55. min.

Rzut rożny dla Lecha Poznań. Dośrodkowanie, strzela Vujadinovic... Broni z trudem Szmatuła.

53. min.

Piast miał szansę na kontratak, Felix zbyt długo zwlekał jednak z podaniem i stracił piłkę.

51. min.

Nerwowo gra w defensywie Piast Gliwice. Lech z łatwością podchodzi pod pole karne gospodarzy.

48. min.

Rzut wolny dla Lecha Poznań. Jevtic w pole karne... Wybija Parzyszek.

46. min.

Czas na drugą połowę!

46. min.

Tak padła bramka dla Piasta w pierwszej połowie:

45. min.

Wracamy za kilka minut...

45. min.

Koniec pierwszej połowy! Piast prowadzi z Lechem 1:0 i na ten moment jest mistrzem Polski!

42. min.

Błąd Vujadinovica, Valencia ruszył za piłką, ale w ostatniej chwili powstrzymał go Janicki.

41. min.

Jevtic strzela z dystansu, ale obok bramki.

37. min.

Trzeba przyznać, że Lech naprawdę nieźle wygląda w ofensywie. Nie ma mowy o podkładaniu się.

36. min.

Rzut rożny dla Lecha. Dośrodkowanie... Janicki strzela głową! Kapitalnie broni Szmatuła!

35. min.

Kontratak Piasta! Valencia ruszył środkiem, strzela! Ale zablokowany. Mógł podawać do wychodzącego na czystą pozycję Parzyszka.

33. min.

Rzut wolny dla Lecha Poznań. Jevtic... Broni Szmatuła!

30. min.

Mogło być już 1:1! Dośrodkowanie z rzutu wolnego, Vujadinovic strzela głową! Słupek!

27. min.

Koszmarny błąd defensywy Lecha Poznań! Nieporozumienie na linii obrońca - bramkarz, piłkę przejmuje Parzyszek i pakuje ją do pustej bramki!

27. min.

GOOOL!!! Piast Gliwice prowadzi!!!

24. min.

Cierpliwie rozgrywa piłkę Piast, ale póki co nie przekłada się to na dobre okazje bramkowe.

20. min.

Przebił się teraz Felix przez defensywę Lecha - strzela z linii pola karnego! Za słabo. Pewnie broni golkiper gości.

18. min.

Kolejne dośrodkowanie w pole karne Lecha, ale wybija Vujadinovic.

18:16

Póki co bez goli na wszystkich boiskach Ekstraklasy.

12. min.

Piast w kontrataku - Valencia ruszył po skrzydle, zagrał do środka do Felixa - strzał! Broni Putnocky!

10. min.

Ładna akcja Piasta - Parzyszek zgrał klatką piersiową do Valencii, ten odegrał mu przed pole karne, ale wmieszał się w to wszystko Skrzypczak i przerwał akcję.

6. min.

Zagranie w pole karne do Wasilewskiego, w ostatniej chwili wybija mu piłkę spod nóg Kirkeskov!

6. min.

Źle rozegrany ten stały fragment gry. Wznowi od bramki Piast Gliwice.

5. min.

Teraz dobra akcja Lecha Poznań - Makuszewski na lewej stronie, zagrywa w pole karne... Kirkeskov wybija na rzut rożny.

3. min.

Kirkeskov teraz spróbował wrzutki z lewej strony, ale za mocno i niedokładnie. Od bramki wznowi Putnocky.

2. min.

Valencia na prawej stronie. Dośrodkowanie... Radzą sobie obrońcy Lecha.

2. min.

Piast póki co spokojnie rozgrywa piłkę na własnej połowie.

1. min.

Zaczynamy!

17:58

Przypomnijmy, że ostatnie starcie tych ekip w Gliwicach zakończyło się zwycięstwem Piasta aż 4:0.

17:57

Obie drużyny wychodzą już na boisko.

17:56

Mecz Legia - Zagłębie na żywo także na sport.radiozet.pl.

17:55

Jeśli Piast odniesie dziś zwycięstwo, to bez względu na wynik meczu Legia - Zagłębie klub z Gliwic zostanie mistrzem Polski.