Planował zamach podczas El Clasico. Przeszkodziła mu pandemia koronawirusa

18.05.2020 19:56
Chciał przeprowadzić zamach podczas El Clasico
fot. JOSEP LAGO/AFP/East News

El Clasico, kultowy mecz pomiędzy Barceloną a Realem Madryt, miał być celem ataku terrorysty zatrzymanego na początku maja - informują hiszpańskie media. Mężczyzna marokańskiego pochodzenia musiał zmienić plany ze względu na odwołanie wydarzeń sportowych.

Do zatrzymania 33-latka planującego zamach terrorystyczny podczas El Clasico doszło 8 maja w Barcelonie, jednak dopiero kilka dni temu o sprawie doniosły media. Wpadł przez swoją aktywność w trakcie stanu wyjątkowego, łamiąc liczne zakazy wprowadzone przez władze Katalonii. - Jego proces radykalizacji osiągnął punkt kulminacyjny i stał się bardzo zauważalny oraz niepokojący - przekazano w komunikacie policji, który cytuje "Daily Mail". Marokańczyk w mediach społecznościowych wyznawał przywiązanie do Państwa Islamskiego.

W Barcelonie 33-latek mieszkał z młodszą kobietą i z dzieckiem. Podczas przeszukania nie znaleziono żadnych niebezpiecznych substancji czy przedmiotów. Pod obserwacją służb był od czterech lat, ale wcześniej nie widziano w nim realnego zagrożenia, ale jeszcze przed zarazą zaczął wprowadzać w życie swój makabryczny plan.

Marokańczyk chciał przeprowadzić zamach podczas El Clasico

Okazuje się, że pandemia koronawirusa pokrzyżowała zamiary nie tylko sportowcom, ale także dżihadyście, który początkowo chciał dokonać ataku przy użyciu noża, a wówczas ponad 90-tysięczna publiczność zgromadzona na Camp Nou stałaby się jego celem. Zmienił plany, kiedy odwołano wszystkie wydarzenia, ale nie porzucił planów dokonania masakry.

Podczas przesłuchania Marokańczyk miał wyznać, że "kolejny" zamach chciał przeprowadzić wykorzystując drony.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

RadioZET.pl/Sportowe Fakty/se.pl