Zamknij

Josep Maria Bartomeu zatrzymany przez policję. Kłopoty byłego prezesa Barcelony

01.03.2021 13:38
Josep Maria Bartomeu zatrzymany przez policję
fot. AP/Associated Press/East News

Josep Maria Bartomeu, były prezes Barcelony, został zatrzymany przez katalońską policję. Wraz z nim do aresztu trafiły trzy inne osoby. Na terenie siedziby klubu funkcjonariusze prowadzą rewizję.

  • Josep Maria Bartomeu został zatrzymany przez policję o może usłyszeć zarzuty korupcji
  • W klubie z Camp Nou trwają przeszukania
  • Oprócz Bartomeu funkcjonariuszom tłumaczyć się będą też trzy inne osoby: były wiceprezes Jaume Masferrer, obecny dyrektor wykonawczy Oscar Grau i szef departamentu prawnego Roman Gomez Ponti

Josep Maria Bartomeu przestał pełnić funkcję prezesa FC Barcelony w październiku 2020 roku. Wcześniej Lionel Messi zagroził odejściem z klubu, jeśli 57-latek nie poda się do dymisji.

Według wydawanego w Barcelonie dziennika "El Periodico" przeszukania mają związek z umową katalońskiego klubu z firmą marketingową 13 Ventures, a także domniemaniem popełnienia korupcji przez byłego prezesa klubu Josepa Marię Bartomeu.

BarcaGate: Bartomeu zatrzymany

Z deklaracji policji wynika, że do poniedziałkowego popołudnia zatrzymano też byłego wiceprezesa FC Barcelona Jaume'a Masferrera, a także dotychczasowego dyrektora wykonawczego Oscara Grau i szefa departamentu prawnego klubu Romana Gomeza Pontiego.

Część komentatorów twierdzi, że poniedziałkowe przeszukania, m.in. w departamencie prawnym i ekonomicznym klubu, mogą wpłynąć na wynik zaplanowanych na niedzielę wyborów na prezesa FC Barcelona.

Korupcja w FC Barcelonie?

Na początku września 2020 r. katalońska policja opracowała raport dotyczący zakontraktowania przez władze FC Barcelona działającej w branży doradztwa marketingowego spółki 13 Ventures. W dokumencie wskazano na możliwe praktyki korupcyjne, m.in. sześciokrotne zawyżenie wartości umowy dla tej firmy, a także rzekome zwalnianie z klubu z odprawami, nigdy w nim niepracujących osób.

W lutym 2020 r. rozgłośnia Ser Catalunya, przedstawiając sprawę działań kierowanej przez Josepa Marię Bartomeu dyrekcji FC Barcelona wskazała na pojawiające się zarzuty ze strony kibiców, że spółka 13 Ventures została wynajęta, aby "zepsuć reputację" w mediach społecznościowych rywalom prezesa w wyścigu o stanowisko szefa klubu, a także kluczowym zawodnikom zespołu, m.in. Lionelowi Messiemu.

Według katalońskiej rozgłośni jednym z powodów osłabienia wizerunku Messiego i kilku innych najlepiej opłacanych piłkarzy miało być dążenie Bartomeu do renegocjowania zarobków zawodników.

Kibice nazywają tę aferę "BarcaGate".

RadioZET.pl