Zamknij

Były prezes Barcelony przesłuchiwany przed sądem. Chodzi o aferę Barçagate

04.10.2021 11:27
Josep Maria Bartomeu afera Barçagate
fot. AP/Associated Press/East News

Josep Maria Bartomeu, były prezes FC Barcelony, odpowie przed sądem za aferę Barçagate. Klub z Katalonii miał za zgodą i wiedzą Bartomeu zatrudnić firmę, która obrażała w sieci obecnych i byłych piłkarzy FCB.

Josep Maria Bartomeu w poniedziałek ok. godziny 10 stawił się w Ciutat de la Justicia, czyli sądzie okręgowym w Barcelonie. Oprócz niego na przesłuchanie wezwano też Jaume Masferrera, który był szefem gabinetu Bartomeu i negocjatorem umowy z firmą I3Ventures.

To właśnie to przedsiębiorstwo zostało wynajęte przez władze Barcelony do robienia czarnego PR-u byłym i obecnym piłkarzom Barcelony. Na trop tej afery w lutym 2020 roku wpadli dziennikarze Cadena SER.

Tak upada wielka Barcelona. Piłkarski gigant na kolanach

Jak się okazało, Barcelona prowadziła w mediach społecznościowych akcję wymierzoną w legendy: Lionela Messiegom, Gerarda Piqué, byłych piłkarzy takich jak Xavi, Carles Puyol i Pep Guardiola, a także w postacie lokalne: Víctora Fonta (kandydata na prezydenta klubu), Joana Laportę, czy Jaume Rouresa.

I3 Ventures zarobiła na kampanii 980 000 euro. Po ujawnieniu afery do biur Barcelony weszła policja, a Bartomeu podał się do dymisji.

RadioZET.pl/PAB