Zamknij

Francisco Gento nie żyje. To jedyny piłkarz, który sześć razy wygrał LM

18.01.2022 13:06

Francisco "Paco" Gento nie żyje. Honorowy prezes Realu Madryt i jedyny piłkarz, który sześć razy zdobywał Puchar Europy [dzisiejsza Liga Mistrzów - red.] zmarł w wieku 88 lat. "Madridistas i wszyscy kibice piłkarscy zapamiętają go jako jedną ze swoich największych legend" - napisano w komunikacie.

Francisco Gento nie żyje
fot. Real Madrid/Twitter

Francisco "Paco" Gento był wychowankiem Racingu Santander, ale niemal całą karierę spędził w Realu Madryt. Z "Królewskimi" związał się w 1953 roku i bronił barw tego klubu przez 18 lat. W białej koszulce wystąpił 600 razy i zdobył 182 gole. W reprezentacji Hiszpanii zagrał 43 razy. Grał na pozycji lewoskrzydłowego.

Gento był jedną z klubowych legend. W latach 1956-1960 i w 1966 roku wraz z Realem zdobył Puchar Europy i do dziś jest jedynym piłkarzem, który może się pochwalić takim dorobkiem w tych rozgrywkach. Oprócz tego aż 12 razy cieszył się z tytułu mistrza Hiszpanii, a dwa razy wygrywał w Pucharze Króla. Niestety we wtorek 18 stycznia "Królewscy" poinformowali o śmierci zasłużonego zawodnika.

Zmarł Francisco Gento, legenda Realu Madryt

"Real Madryt pragnie przekazać kondolencje jego żonie Mari Luz, synom Francisco i Julio, wnuczkom Aitanie i Candeli, wszystkim krewnym, kolegom i bliskim" - napisano w komunikacie. "Postać Paco Gento wiernie reprezentuje wszystkie wartości Realu Madryt. Był i będzie wzorem dla madridismo i świata sportu. Madridistas i wszyscy kibice piłkarscy zapamiętają go jako jedną ze swoich największych legend" - dodano.

W ośrodku treningowym piłkarze minutą ciszy złożyli hołd klubowej legendzie. Prawdopodobnie podobny gest wykonają przed niedzielnym spotkaniem ligowym z Elche na Santiago Berbaneu.

RadioZET.pl/realmadryt.pl