Zamknij

Brudna gra Barcelony. Klub żąda od piłkarza unieważnienia umowy

08.08.2022 13:33

Barcelona przekazała Frenkiemu de Jongowi, że chce anulować obecnie obowiązujący kontrakt piłkarza z klubem, gdyż – według opinii działu prawnego – przy jego podpisaniu doszło do naruszenia prawa. Chodzi o aneks do umowy, podpisany przez Holendra we wrześniu 2020 roku, przez który Duma Katalonii musi oddać mu kilkadziesiąt milionów euro.

Brudna gra Barcelony. Klub żąda od Frenkiego de Jonga unieważnienia umowy
fot. PAU BARRENA/AFP/East News

Barcelona przez anulowanie obecnie obowiązującego kontraktu z de Jongiem chce pozbyć się ciężaru w postaci odroczonego wynagrodzenia, które musi wypłacić Holendrowi. David Ornstein, dobrze poinformowany dziennikarz The Athletic, napisał w poniedziałek, że „według jego źródeł w Hiszpanii Barcelona napisała do Frenkiego de Jonga 15 lipca, twierdząc, że przy podpisywaniu umowy 20 października 2020 roku przedstawiciele klubu i zawodnika mogli dopuścić się działań przestępczych”. Wówczas u steru klubu nie było jeszcze ludzi Joana Laporty, bo rządził poprzedni prezydent Barcelony – Josep Maria Bartomeu.

Frenkie de Jong w 2020 roku przedłużył umowę z Barceloną, która po zmianach obowiązuje do 2026 roku. Do tego, klub i zawodnik zgodzili się na zmniejszenie pensji z racji pandemii. Obniżka obowiązywała w sezonie 2020/21 i 2021/22, a utracone z jej powodu 18 milionów euro powinny zostać spłacone w kolejnych sezonach, rozpoczynając od tego, który właśnie się zaczyna.

Na podobne zmiany w kontraktach zgodził się Gerard Pique (ponad 50 milionów zaległości), Marc-Andre ter Stegen i Clement Lenglet. „Była to jedna z ostatnich decyzji ówczesnego prezydenta Josepa Bartomeu, zanim on i cała ówczesna rada dyrektorów ustąpili z ich miejsc” – pisze Ornstein.

Według dziennikarza The Athletic Barcelona w zeszłym miesiącu wysłała do de Jonga pismo, w którym informuje, że klub jest w stanie wszcząć postępowanie karne w celu ustalenia odpowiedzialności za rzekome wykroczenie popełnione przy podpisywaniu nowej umowy. „Może to być uważane za chęć anulowania umowy de Jonga. Klub życzy sobie, by Holender kontynuował karierę na Camp Nou na warunkach uzgodnionych, gdy przybył z Ajaksu w styczniu 2019 roku” – pisze Ornstein.

Piłkarze, którzy przedłużyli umowy z Barceloną na podobnych warunkach także negocjują z klubem to, jak rozłożyć albo anulować wypłacanie zaległości za pensje z zeszłych lat. Od kilku tygodni kilka angielskich klubów, w tym Chelsea i Manchester United wyrażają zainteresowanie de Jongiem, ale Holender pomimo sytuacji wokół jego kontraktu nie chce opuszczać Camp Nou.

loader