Zamknij

Barcelona i Real idą na wojnę z władzami La Ligi. Chcą unieważnienia umowy z CVC

17.09.2021 19:03
Barcelona i Real idą na wojnę z władzami La Ligi. Chcą unieważnienia umowy z CVC
fot. LLUIS GENE/AFP/East News

FC Barcelona, Athletic Club i Real Madryt pozwały La Ligę oraz fundusz CVC za podpisanie umowy, dzięki której kluby z Primera i Segunda Division otrzymały dwa miliardy euro. Drużyny z Katalonii, Kraju Basków i stolicy Madrytu nie zgodziły się na warunki układu, a teraz wspólnie stwierdziły, że jest on niezgodny z prawem.

FC Barcelona, Athletic Club i Real Madryt CF zakwestionowały rezolucję przyjętą przez Zgromadzenie Ligi 12 sierpnia 2021 r. w sprawie funkcjonowania Ligi i CVC jako umowę naruszającą przepisy – poinformowały wspólnie kluby w oświadczeniu.

Władze Barcelony, Athletiku i Realu stwierdziły, że umowa ligi z CVC została przyjęta z naruszeniami procedur.

Jak poinformował na Twitterze Michał Gajdek, współautor podcastu 9CAMPNOU, w proteście klubów chodzi o zaskarżenie uchwały ws. jej zatwierdzenia. - Dwa powody: brak wystarczających informacji o umowie w porządku obrad i »zmiana przedmiotu głosowania« już w trakcie samego zgromadzenia. Dla jasności - to nie jest pozew „umowa z CVC jest niesprawiedliwa” (bo nas nie wiąże), a chęć unieważnienia uchwały, która ją zatwierdziła. Jeżeli się uda, to będzie można umowę zatwierdzić ponownie (chyba że miną jakieś terminy umowne) - podsumował Gajdek.

FC Barcelona, Real i Athletic przeciwko umowie La Ligi z CVC

Umowa luksemburskiego funduszu CVC z ligą hiszpańską gwarantowała hiszpańskim klubom wypłatę 2.7 miliarda euro, które miały być przeznaczone na rozwój infrastruktury i biznesu poza-piłkarskiego. W zamian za to, La Liga oddała firmie 10 procent swoich udziałów.

Władze Primera Division zapewniały, że utrzymają kontrolę nad rozgrywkami, a pieniądze i ekspertyzy CVC pozwolą na zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności ligi. Umowa LL z funduszem została podjęta jednogłośnie przez 42 kluby: z pierwszej i drugiej ligi hiszpańskiej.

RadioZET.pl/FC Barcelona/ Twitter