Kurzawa ma problemy komunikacyjne w Amiens? "To naginanie rzeczywistości"

Krzysztof Sobczak
02.11.2018 11:27
Rafał Kurzawa
fot. Gwendoline Le Goff/Imago Sport and News/East News

Trener Amiens musi przeprowadzać osobne odprawy dla Rafała Kurzawy, który nie rozumie ani po francusku, ani po angielsku - informuje "L'Equipe". Środowisko piłkarza już zdążyło odnieść się do tych zarzutów i zdementowało te rewelacje.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Kurzawa trafił do Amiens latem po znakomitym sezonie w Górniku Zabrze. Po kilku miesiącach we Francji wciąż ma jednak problemy aklimatyzacyjne - w klubie jest rezerwowym, grywa mało, a w szatni jest odludkiem. Taki obraz Polaka przedstawia "L'Equipe".

Zobacz także

- Wieża Babel w Amiens. Trener organizuje dwie odprawy przedmeczowe: dla obcokrajowców (są "Anglicy" i "Hiszpanie") i Francuzów. Największy kłopot z "samotnikiem" Kurzawą, "bo komunikuje się tylko po polsku. Często trzeba zapraszać tłumaczkę. Mało mówi i pokazuje, poza boiskiem i na nim" - napisał Tomasz Smokowski tłumacząc słowa francuskich dziennikarzy.

Artykuł wywołał spore poruszanie w naszym kraju. - Problemy Kurzawy w Amiens przez brak znajomości języka francuskiego, ale i np. angielskiego. Zawsze mnie to zastanawia!!! Dlaczego zawodnik, który koniecznie chce wyjechać i otwarcie o tym mówi, nie potrafi się zmobilizować do nauki jeszcze przed wyjazdem? - zauważył Artur Wichniarek.

- Tego nie zrozumiem nigdy. Jedziesz na parę lat do pracy, to musisz błyskawicznie „łapać” język. Chyba, że od początku zakładasz, że wpadłeś tu na chwilę - to już Mateusz Borek. Podobnych opinii jest znacznie więcej.

Środowisko Rafała Kurzawy tłumaczy

Na oskarżenia "L'Equipe" zareagowało otoczenie Polaka. Piotr Krakowiak przedstawił swoją wersję wydarzeń, opisał relacje panujące w klubie i zdementował opinie, że Kurzawa nie komunikuje się w żadnym innym języku niż polski. Artykuł "L'Equipe" nazwał "naginającym rzeczywistość", a problem leży po stronie sztabu szkoleniowego Amiens.

"Kurzi rozumie wszystko po angielsku, nie ma problemów z komunikacją w tym języku. Trener nie zna ani nie komunikuje się w języku angielskim. Z całego sztabu tylko jeden trener posługuje się tym językiem i to on tłumaczy odprawy" - czytamy na profilu Krakowiaka, który podkreślił ponadto, że od początku pobytu we Francji 25-latek zaczął uczyć się tego języka.

"Kurzi nigdy nie będzie komunikatywny bo nigdy taki nie był i nie ma znaczenia tutaj język" - dodał.

Środowisko Rafała Kurzawy tłumaczy jego problemy w Amiens
fot. Facebook/Piotr Krakowiak

Kurzawa rezerwowym w Amiens

W tym sezonie Rafał Kurzawa rozegrał niespełna 300 minut w barwach Amiens. Wystąpił w ośmiu spotkaniach, ale tylko trzy rozpoczynał od pierwszej minuty: dwa w Ligue 1 i jeden w Pucharze Francji. Zdobył jednego gola - w przegranym 2:3 meczu z Lille.

RadioZET.pl/L'Equipe/Twitter/Facebook/KS