Zamknij

Wielkie obawy UEFA. Koronawirus może wpłynąć na MŚ 2022

30.04.2020 14:51
Koronawirus może wpłynąć na MŚ 2022
fot. Shutterstock

Lars-Christer Olsson, członek Komitetu Wykonawczego UEFA, uważa, że koronawirus może wpłynąć nawet na mundial w Katarze w 2022 roku. Przekonuje, że epidemia będzie oddziaływała na piłkarski kalendarz międzynarodowy w okresie dwóch-trzech lat.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Z danych, na które powołuje się agencja Reutera, wynika, że na całym świecie zainfekowanych zostało ponad 3,13 mln ludzi, a zmarło 218 tysięcy. Koronawirus odcisnął swe piętno na świecie sportu, w tym piłce nożnej. Tegoroczne mistrzostwa Europy zostały przełożone na 2021 rok, zaś ligi w poszczególnych krajach są wstrzymane. Pojawiają się daty powrotów na boisko, ale eksperci uważają, że to nic pewnego. W Polsce ekstraklasa ma wznowić rozgrywki 29 maja.

Koornawirus. Obawy UEFA

Szwed Olsson, zapytany podczas seminarium internetowego Soccerex, jak długo koronawirus może mieć wpływ na kalendarz międzynarodowy, odpowiedział: - Prawdopodobnie dwa lub trzy lata. Jeśli wirus rozwinie się jeszcze poważniej niż do tej pory, na pewno będzie problem z harmonogramem rozgrywek.

Zobacz także

Członek Komitetu Wykonawczego UEFA, w którym działa też m.in. Zbigniew Boniek, uważa, że koronawirus może wpłynąć nawet na mundial w Katarze. Turniej zaplanowany jest od 21 listopada do 18 grudnia 2022 roku.

- Niektóre zawody są przekładane z roku na rok... Potem mistrzostwa świata znajdą się w połowie sezonu europejskiego i trzeba zmieścić się w kalendarzu rywalizacji krajowej i międzynarodowej. Na razie musimy jednak czekać" – przyznał Olsson.

Kiedy wróci LM i LE?

Szwed, który jest również prezesem European Leagues, organizacji zrzeszającej wiele lig piłkarskich ze Starego Kontynentu, przyznał, że UEFA planuje zakończyć ten sezon Ligi Mistrzów i Ligi Europy w sierpniu.

- Oczywiście musimy podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie w końcówce maja. W przeciwnym razie prawdopodobnie nie będzie można zmieścić decydującej fazy obu pucharów w kalendarzu, a także zakwalifikować klubów do nowego sezonu Ligi Mistrzów i Ligi Europy – zaznaczył.

Koronawirus - aktualne dane. Co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP