Kongres UEFA: Duże zmiany w Komitecie Wykonawczym

Andreas Nicolaides
05.04.2017 12:28
Kongres UEFA
fot. East News

Obradujący w Helsinkach 41. Kongres Zwyczajny UEFA wprowadził pakiet reform, które zaczną obowiązywać od 1 lipca. Prezydent i członkowie Komitetu Wykonawczego będą mogli pełnić swoją funkcje maksymalnie przez trzy kadencje czteroletnie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Dotychczas nie było limitu, jeśli chodzi o okres sprawowania rządów przez prezydenta UEFA i członków Komitetu Wykonawczego.

Wprowadzono również przepis, zgodnie z którym do wspomnianego komitetu będą mogli być wybierani tylko ci działacze, którzy sprawują czynne funkcje w swoich narodowych federacjach piłkarskich.

Ponadto przegłosowano, że gospodarze finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej będą wybierani - jako określił prezydent UEFA Aleksander Ceferin - "w pełni obiektywny sposób poprzez przejrzystą procedurę przetargową".

Już wcześniej Słoweniec zapowiedział przekazanie po jednym milionie euro dla każdej z 55 europejskich federacji jako "solidarity payment" z przychodów UEFA.

Podczas trwających w Helsinkach obrad zostanie wybranych ośmiu nowych członków Komitetu Wykonawczego. W gronie dwunastu kandydatów jest prezes PZPN Zbigniew Boniek, który może zostać drugim w historii Polakiem - po Leszku Rylskim - w ścisłym kierownictwie tej organizacji. 

RadioZET.pl/PAP/AN