Zamknij

Kobiety i mężczyźni będą mogli grać w jednym zespole. Kolejna rewolucja w piłce?

12.05.2021 09:17
Kobiety zagrają w jedny zespole z mężczyznami
fot. HOLLANDSE HOOGTE/East News

Kobiety będą mogły grać razem z mężczyznami w amatorskich drużynach piłkarskich w Holandii - zadecydowała tamtejsza federacja. Do tej pory było to możliwe jedynie w kategoriach młodzieżowych oraz oldbojskich.

  • To „historyczny moment dla amatorskiej piłki nożnej, nie tylko holenderskiej, ale i światowej” - napisano w komunikacie niderlandzkiej federacji (KNVB).
  • Pierwszą kobietą, która zagrała z mężczyznami była Fryzyjka Ellen Fokkema
  • Wystąpiła w barwach amatorskiego zespołu piłkarzy VV Foarut. Z powodu pandemii rozegrano zaledwie kilka spotkań z jej oraz innych piłkarek udziałem

Kobiety będą mogły zagrać w zespole z mężczyznami od następnego sezonu.  Teoretycznie może się więc zdarzyć się, że w rozgrywkach pucharowych przeciwko najlepszym zawodnikom Holandii z Ajaksu Amsterdam czy PSV Eindhoven, zagrają amatorskie ekipy z piłkarkami w składach. 

„Różnorodność i równość. Chcemy, by dziewczęta i kobiety, mające takie same ambicje jak mężczyźni, mogły znaleźć odpowiednie miejsce w piłkarskim krajobrazie” - powiedział dyrektor amatorskiej piłki nożnej w KNVB Jan Dirk van der Zee.

RadioZET.pl/PAP