Zamknij

Znamy gospodarza Klubowych Mistrzostw Świata 2021. Nowy format rozgrywek

24.10.2019 14:39
Klubowe Mistrzostwa Świata
fot. PAP/EPA

Klubowe mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2021 roku, liczące po raz pierwszy 24 drużyny, odbędą się w Chinach - zdecydowała w czwartek FIFA. Turniej zaplanowano na okres do czerwca do lipca. W obecnej formule, z udziałem siedmiu zespołów, jest rozgrywany w grudniu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- To jest historyczna decyzja dla piłki nożnej, ponieważ rada FIFA (Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej - PAP) jednogłośnie postanowiła dziś mianować Chiny gospodarzem nowego Pucharu Świata dla klubów - powiedział po spotkaniu w Szanghaju szef światowej federacji Gianni Infantino.

Klubowe Mistrzostwa Świata: Kto weźmie udział?

Na razie nie wiadomo jeszcze, ile zespołów z poszczególnych kontynentów (piłkarskich konfederacji) weźmie udział w 24-drużynowych mistrzostwach. Głosowanie w tej sprawie nie odbyło się.

Jak stwierdziła FIFA, proces kwalifikacji do turnieju zostanie zakończony po konsultacjach z sześcioma konfederacjami.

- Mam nadzieję, że Chiny pomogą FIFA zorganizować turniej pod względem finansowym. To będzie klubowa impreza piłkarska, która wygeneruje najwyższe przychody na mecz - stwierdził Infantino.

Dodał, że FIFA wraz z Chińską Federacją Piłkarską i rządem będą kontynuować planowanie turnieju.

Odnowione klubowe mistrzostwa świata mają odbywać się co cztery lata, zastępując obecny coroczny format, w którym bierze udział siedem drużyn - sześciu mistrzów kontynentalnych oraz mistrz z kraju gospodarza. Dwie ostatnie edycje w obecnym kształcie zostaną zorganizowane w Katarze w grudniu tego oraz 2020 roku.

RadioZET.pl/PAP/AN