Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jose Mourinho uznał wyrok sądu. Wysoka kara dla Portugalczyka

05.02.2019 14:06
sport

Jose Mourinho uznał wyrok wydany we wrześniu przez sąd w Hiszpanii skazujący go na rok więzienia w zawieszeniu i grzywnę za unikanie płacenia podatków w 2011 i 2012 roku.

Jose Mourinho fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jose Mourinho został skazany na rok więzienia w zawieszeniu oraz na grzywnę za dwa przestępstwa podatkowe, które popełnił w latach 2011-2012, kiedy pracował w Realu Madryt. Trener przyznał się do zarzucanego mu przez prokuraturę ukrycia na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych 3,3 mln euro należnych hiszpańskim organom skarbowym z tytułu zarobków z praw do wizerunku.

We wtorek doszło do porozumienia obrońców szkoleniowca z prokuraturą. W rozprawie przed sądem w Madrycie, która trwała kilkanaście minut i była formalnością, strony uznały orzeczenie za obowiązujące.

Kara grzywny - zaakceptowana przez obronę - została podwyższona z 1,9 mln do 2,2 mln euro.

Mourinho w karierze trenerskiej prowadził m.in. Benficę Lizbona, Uniao Leiria, FC Porto, Chelsea Londyn, Inter Mediolan, Real Madryt i ostatnio Manchester United. Portugalczyk dwukrotnie triumfował w Lidze Mistrzów - z FC Porto oraz Interem Mediolan.

Poważne problemy związane z unikaniem opodatkowania miał także w Hiszpanii jego rodak Cristiano Ronaldo. W czerwcu 2018 roku były napastnik Realu Madryt również doszedł do porozumienia z hiszpańskim urzędem skarbowym, przez który był oskarżony o niezapłacenie 14,7 mln euro z tytułu swoich praw do wizerunku w latach 2011-2014. W połowie 2018 roku w zamian za zwrot prawie 20 mln euro postępowanie karno-skarbowe w stosunku do Ronaldo zostało zakończone.

RadioZET.pl/PAP/MW

Oceń