Zamknij

Nie żyje legendarny trener. To on doprowadził Dundee do finału Pucharu UEFA

27.12.2020 11:27

Jim McLean nie żyje. Legendarny trener Dundee United zmarł w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w wieku 83 lat. To właśnie on doprowadził popularne "Mandarynki" do finału Pucharu UEFA i przerwał hegemonię Celticu i Rangersów, zdobywając mistrzostwo Szkocji.

Jim McLean
fot. Twitter/Dundee United
  • Jim McLean nie żyje. Legendarny trener Dundee United zmarł w wieku 83 lat
  • Szkoleniowiec doprowadził popularne "Mandarynki" do finału Pucharu UEFA w 1987 roku, a w 1983 sięgnął po mistrzostwo Szkocji, przerywając tym samym hegemonię Celticu i Rangersów
  • W finale Pucharu UEFA przegrał 1:2 ze szwedzkim Goeteborgiem

W wieku 83 lat zmarł w sobotę Jim McLean, twórca największych sukcesów piłkarzy Dundee United. Pod jego kierunkiem awansowali oni do finału Pucharu UEFA w 1987 roku, eliminując po drodze Barcelonę i Borussię Moenchengladbach.

McLean prowadził Dundee United przez 22 lata (1971-1993). Był trenerem z najdłuższym stażem w historii klubu i z największymi osiągnięciami. Właśnie w tym okresie piłkarze Dundee, nazywani od pomarańczowych koszulek "Mandarynkami", zdobyli jedyny tytuł mistrzów Szkocji (1983), przełamując hegemonię klubów z Glasgow - Celticu i Rangers.

Zobacz także

Jim McLean nie żyje. Doprowadził Dundee United do finału Pucharu UEFA

W 1984 roku klub z Dundee awansował do półfinału Pucharu Europy, a trzy lata później do finału Pucharu UEFA, w którym przegrał z IFK Goeteborg 1:2.

"Jim był integralną częścią naszej historii, pozwolił doścignąć czołówkę europejską. Był tytanem Dundee United, cenionym przez rodzinę United na całym świecie. Będziemy za nim tęsknić" - napisano w komentarzu klubu.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP