Zamknij

Zmarł medalista MŚ w Hiszpanii. "Jeden z najlepszych polskich rozgrywających"

04.07.2022 09:55
Janusz Kupcewicz nie żyje. "Jeden z najlepszych polskich rozgrywających"
fot. GERARD/REPORTER

Zmarł Janusz Kupcewicz, dwudziestokrotny reprezentant Polski i brązowy medalista mistrzostw świata z Hiszpanii. Były zawodnik Lecha, AS Saint-Etienne i Lechii miał 67 lat.

Informację o śmierci Janusza Kupcewicza podał na Twitterze jego były boiskowy kompan, Zbigniew Boniek. Obaj piłkarze byli podstawowymi zawodnikami kadry mistrzostwach świata w Hiszpanii, w trakcie których zdobyliśmy brązowy medal. Kupcewicz w spotkaniu o 3. miejsce z Francją zdobył gola na 3:1, a Boniek, tak jak w pozostałych meczach na mundialu, grał w pierwszym składzie.

„Dostałem wiadomość o śmierci Janusza Kupcewicza. Jednego z najlepszych polskich rozgrywających. Kilka dni temu razem obchodziliśmy 40 lecie medalu MŚ w Hiszpanii. Smutne to. Kilka dni wcześniej wspólne zdjęcia, wspomnienia, ploteczki. Takie ciosy trudno znieść, przede wszystkim dla najbliższych. Szczere kondolencje dla Rodziny. Ps. Trzecia i decydująca bramka w Alicante na zawsze zostanie w pamięci” – napisał na Twitterze były prezes PZPN-u. Związek jeszcze niedawno przypominał gola, którego Kupcewicz zdobył w meczu o 3. miejsce na mistrzostwach świata.

Kupcewicz zaczynał w Warmii Olsztyn, skąd przeniósł się do Stomilu. Później grał jeszcze w Arce Gdynia, Lechu Poznań, francuskim AS Saint-Étienne, greckiej Larisie, Lechii Gdańsk i tureckim Adanasporze, gdzie zakończył karierę. W reprezentacji zadebiutował w 1976 roku. Dwa lata później pojechał na MŚ 1978 w Argentynie, w którym odpadliśmy po drugiej rundzie. Kupcewicz był wówczas rezerwowym. Na kolejnym mundialu urodzony w Gdańsku piłkarz grał już „w podstawie”. Drużyna Antoniego Piechniczka zdobyła na hiszpańskich mistrzostwach trzecie miejsce.

RadioZET.pl/PAB