Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ibrahimović kreuje się na króla Szwecji. Media: "To profanacja"

15.12.2018 10:16
sport

Napastnik Los Angeles Galaxy i były kapitan piłkarskiej reprezentacji Szwecji Zlatan Ibrahimović zaszokował swój kraj po raz kolejny. Tym razem kreując się na króla na obrazie, na którym stoi obok królowej Sylwii jako jej małżonek.

Zlatan Ibrahimović fot. Reporters / DP/REPORTER/EastNews

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Wcześniej na portalu Instagram piłkarz opublikował swoje zdjęcie w mundurze regenta i późniejszego króla Szwecji i Norwegii Oskara II (1829-1907) podpisując je „Carl XVII Guztaf” używając litery „z” zamiast jak w oryginale „s”. Użył też „XVII” nawiązując do obecnego monarchy Karola XVI Gustawa (Carl XVI Gustaf).

W tym samym czasie gazety opublikowały zdjęcie obrazu, który przypomina oficjalne zdjęcie pary królewskiej, gdzie obok Sylwii stoi król w swoim tradycyjnym mundurze, lecz głowa należy do... Ibrahimovicia.

Autor obrazu, szwedzki reżyser Adi Omanović kręcący filmy reklamowe dla piłkarza wyjaśnił, że zrobił fotomontaż wymieniając głowę Karola XVI Gustawa z głową Ibrahimovicia, a następnie wydrukował je na płótnie, podkolorował farbami olejnymi i oprawił w ramę.

- Obraz wymyśliłem sam, ale później pokazałem Zlatanowi i poprosiłem o podpis. Był zachwycony i zrobił to z wielką przyjemnością, a później opublikował na Instagramie. Odbiór był niesamowity i dzieło podobało się jak na razie 1,5 milionowi osób, szczególnie na Bałkanach, gdzie jest traktowany właśnie jako niekoronowany król Szwecji - powiedział Omanović.

Dwór królewski zaskoczony, media oburzone

Szwedzkie media uważają jednak to za profanację, niewybredny żart, obrazę i wyśmiewanie się z głowy państwa podkreślając, że to nie pierwszy raz, jednak teraz Ibrahimović przekroczył pewne granice przyzwoitości.

Dziennik „Expressen" przypomniał, że piłkarz grając w Paris Saint Germain tytułował się królem Szwecji w przeddzień oficjalnej wizyty monarchy we Francji. Przed rokiem z kolei zaproponował, aby jego podobizna umieszczona została na nowych 1000-koronowych banknotach. Zrobił zresztą fotomontaż i też umieścił go w mediach społecznościowych wywołując zażenowanie Riksbanken, szwedzkiego banku centralnego.

Dwór królewski przyznał, że para królewska widziała obraz i jest nim zaskoczona. Rzeczniczka Emilie Oeberg nie chciała skomentować reakcji, przyznała jedynie na łamach dziennika „Aftonbladet”, że „król się nieźle uśmiał”.

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń