Holandia pokonała Anglię 3:1 i zagra w finale Ligi Narodów

Marek Garus
06.06.2019 23:26
Holandia - Anglia

Holandia wygrała po dogrywce z Anglią 3:1 i awansowała do finału Ligi Narodów. W nim zmierzy się w niedzielę z Portugalią, która w takim samym stosunku pokonała dzień wcześniej Szwajcarię.

O zwycięstwie "Pomarańczowych" przesądziły dwa poważne błędy Anglików pod własną bramką. Nie popisali się John Stones oraz Ross Barkley, którzy - wydawałoby się - w prostych sytuacjach sprezentowali piłkę rywalom.

Najpierw jednak w tarapatach znaleźli się Holendrzy. Pod swoją bramką pomylił się świetnie spisujący się w tym sezonie w barwach Ajaxu Amsterdam Matthijs de Ligt - w 30. minucie zbyt późno wykonał wślizg i, zamiast w piłkę, trafił w nogę szarżującego w polu karnym Marcusa Rashforda. Sam sfaulowany napastnik Manchesteru United wykorzystał "jedenastkę".

Holendrzy wyrównali w 73. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego głową piłkę do siatki posłał de Ligt, rehabilitując się za błąd z pierwszej połowy.

Piłkarze Koemana mieli przewagę zarówno w posiadaniu piłki, jak i w liczbie celnych strzałów (większość z nich zmierzała jednak wprost w ręce Jordana Pickforda), ale nie potrafili rozstrzygnąć losów spotkania do końca regulaminowego czasu gry. Kilka minut przed jego zakończeniem stracili nawet gola, ale po konsultacji z sędzią-asystentem wideo francuski arbiter Clement Turpin nie uznał go ze względu na pozycję spaloną strzelca, wprowadzonego na boisko kwadrans wcześniej Jesse Lingarda.

Chwilę później Turpin raz jeszcze skorzystał z pomocy VAR, aby określić, czy nie było zagrania ręką w polu karnym Anglików, ale nie dopatrzył się złamania przepisów.

Wynik się nie zmienił, więc konieczna była dogrywka. W 97. minucie nerwowo pod własną bramką zachował się Stones - Memphis Depay odebrał mu piłkę na wysokości linii pola karnego i od razu uderzył na bramkę, ale Pickford skutecznie interweniował. Z dobitką zdążył Quincy Promes, choć po jego strzale piłka odbiła się od Kyle'a Walkera i to obrońcy Manchesteru City zapisano samobójcze trafienie.

Chwilę później po rzucie rożnym mogło być 3:1, ale refleksem po główce Depaya popisał się Pickford. W 114. minucie był już bez szans. Źle podał Barkley, piłkę przejął Depay, a akcję wykończył Promes.

Do finału pierwszej edycji Ligi Narodów zakwalifikowali się zatem "Pomarańczowi", których kibice przeżywali w ostatnich czasach wiele rozczarowań. Ich reprezentacji zabrakło na ostatnich mistrzostwach świata oraz Euro 2016.

Finał Ligi Narodów Holandia - Portugalia odbędzie się w niedzielę. Dzień wcześniej Anglia i Szwajcaria zagrają ze sobą w meczu o trzecie miejsce.

TAK RELACJONOWALIŚMY MECZ HOLANDIA - ANGLIA:

120. min.

Koniec meczu! Holandia pokonuje Anglię 3:1 i zapewnia sobie awans do finału Ligi Narodów, w którym zmierzy się z Portugalią!

116. min.

Jeszcze ruszył na bramkę Depay, ale jego strzał mija bramkę Pickforda.

114. min.

Drugi koszmarny błąd Anglików! Barkley podał wprost pod nogi Depaya, ten odegrał do Promesa, który wpakował piłkę do pustej bramki.

114. min.

GOOOL!!! Holandia prowadzi 3:1!!!

113. min.

Strootman pojawia się w miejsce de Jonga.

110. min.

Ruszyli z kontratakiem Holendrzy, ale Depay za mocno zagrał do Promesa i szybszy do piłki Pickford.

107. min.

Rzut rożny dla Anglii, ale fatalnie wykonany. Strata.

106. min.

Przed nami druga część dogrywki.

105. min.

Koniec pierwszej części dogrywki!

104. min.

Anglicy rozgrywają na własnej połowie, ale nie potrafią zbliżyć się pod pole karne Holendrów.

99. min.

Mogło być już 3:1! Dośrodkowanie z rzutu rożnego na de Ligta, ale jego strzał instynktownie broni golkiper reprezentacji Anglii.

97. min.

W zupełnie nieodpowiedzialny sposób piłkę stracił we własnym polu karnym Stones, Depay od razu oddał strzał, który obronił Pickford, ale wobec dobitki Promesa był bez szans!

97. min.

GOOOL!!! Holandia prowadzi!!!

95. min.

Depay strzela, ale spokojnie łapie piłkę Pickford. Leciała w sam środek bramki.

95. min.

Teraz de Jong faulowany blisko pola karnego. Będzie okazja do strzału.

93. min.

Długo rozgrywają Holendrzy, ale niewiele z tego wynika.

91. min.

Zaczynamy dogrywkę!

90. min.

Koniec regulaminowego czasu gry! Anglia - Holandia 1:1! Przed nami dogrywka!

90. min.

W odpowiedzi strzela zza pola karnego Sterling, ale nad poprzeczką.

90. min.

Promes wygrał walkę o piłkę z Maguirem, dogrywa do środa - Depay! Jak on tego nie trafił?!

90. min.

Lingard w indywidualnej akcji, wpada w pole karne - strzela! Niecelnie!

90. min.

Aż siedem minut doliczył arbiter.

89. min.

Kane strzela z dystansu! Obok!

87. min.

Akcja pod drugą bramką. Piłka do Wijnalduma - strzał! Obok bramki! Reklamowali Holendrzy zagranie ręką Chilwella, ale VAR rozwiał wątpliwości. Nie ma mowy o rzucie karnym!

85. min.

Nie ma gola! VAR dopatrzył się spalonego!!!

85. min.

Jeszcze mamy VAR...

83. min.

Piękna akcja Anglików od własnej bramki. Piłka wreszcie zagrana na wolne pole do Lingarda, który w sytuacji sam na sam pokonuje bramkarza Holandii!

83. min.

GOOOL!!! Anglia znów prowadzi!!!

81. min.

Anglicy mieli szansę na kontratak, ale w prosty sposób piłkę stracił Sterling.

78. min.

Holandia rusza z kontratakiem, piłka w pole karne do Dumfriesa, ten zagrywa do środka - strzela van de Beek! Nad bramką! To powinien być gol!

77. min.

Henderson wchodzi na boisko. Zmienia Delpha.

75. min.

W pierwszej połowie to on faulował w polu karnym Rashforda, teraz odkupił winy! Mamy remis!

73. min.

Dośrodkowanie z rzutu rożnego na głowę de Ligta, a ten strzałem głowa pokonuje Pickforda!

73. min.

GOOOL!!! Holandia wyrównuje!

68. min.

Promes za Babela i van de Beek za de Roona - Podwójna zmiana w reprezentacji Holandii.

66. min.

Strzela z dystansu Wijnaldum, ale bez problemów poradził sobie z tym uderzeniem Pickford.

62. min.

Lingard wchodzi na boisko. Zmienia Jadona Sancho.

61. min.

Rzut rożny dla Holandii. Dośrodkowanie, ale Wijnaldum fauluje w ataku.

54. min.

Fatalnie stracił piłkę przed własnym polem karnym Walker, przejmuje ją Depay - strzela! Broni Pickford!

52. min.

Dośrodkowanie Delpha z lewej strony wprost na głowę Sancho, jest strzał głową! Broni Cillessen! Ależ zmarnował to piłkarz Borussii Dortmund. Anglicy powinni prowadzić 2:0.

51. min.

Odnotujmy też, że w przerwie na boisku pojawił się Harry Kane, który zmienił Marcusa Rashforda.

50. min.

Urwał się na skrzydle Sterling, wychodzi na dobra pozycję, ale... sędzia odgwizduje spalonego.

48. min.

Nieudana akcja Holandii. Wijnaldum niedokładnie podał na prawo do do Dumfiresa.

46. min.

Zaczynamy drugą połowę!

45. min.

Koniec pierwszej połowy! Anglia prowadzi z Holandią 1:0!

45. min.

Jeszcze szansa dla Holandii! Wijnaldum odnalazł się w polu karnym - strzela! Zablokowany! Szkoda, bo mógł podawać do Dumfriesa.

45. min.

Dumfries ukarany żółtą kartką za faul na Chilwellu w walce o górną piłkę.

43. min.

Kontratak Holandii, dalekie zagranie na Depaya, ale wychodzi z bramki Pickford i oddala grę.

41. min.

Dośrodkowanie... piłka spada pod nogi Delpha - strzał! Pewnie łapie Cillessen.

41. min.

Rzut wolny dla Anglii. Odległość jednak potężna - ponad 30 metrów.

36. min.

Mieli Anglicy szansę na kolejnego gola. Sancho łatwo minął de Ligta, potem zagrał w pole karne do Rashforda, ale w ostatniej chwili piłkę spod nóg wygarnął mu Dumfries.

32. min.

GOOOL!!! Pewny strzał w prawy róg! Anglia prowadzi 1:0!

31. min.

Rashford podchodzi do piłki...

30. min.

Błąd de Ligta, który źle przyjął piłkę, a potem faulował Rashforda we własnym polu karnym. Żółta kartka dla obrońcy Ajaksu.

30. min.

A teraz będzie rzut karny dla Anglii!

26. min.

Bergwijn ruszał środkiem, miękko zagrywa w pole karne... Wybija Maguire.

21. min.

Depay na lewej stronie, schodzi do środka - strzela! Wprost w bramkarza.

19. min.

Rzut wolny dla Anglii. Dośrodkowanie... Faulowany Van Dijk. Wznowi od bramki Cillessen.

14. min.

Koszmarnie teraz Depay chciał przerzucić piłkę na drugą stronę. Futbolówka ląduje na aucie.

12. min.

Świetnie wychodzili z kontratakiem Holendrzy. Wijnaldum zagrał do Depaya, ale ten kompletnie się pogubił i stracił piłkę.

10. min.

Anglicy mieli szansę na kontratak, ale Walker za mocno zagrał na wolne pole do Rashforda.

9. min.

Bergwijn indywidualnie, minął jednego rywala, strzela, ale za słabo, by pokonać Pickforda.

7. min.

Depay w polu karnym, przekłada piłkę na lewa nogę - strzela! Zablokowany.

5. min.

Dużo gry w środku pola. Holendrzy wycofują piłkę do bramkarza, dalekie zagranie i... już grają Anglicy.

3. min.

W odpowiedzi Sancho wpada w pole karne Holandii, zagrywa górą do Sterlinga... Nie doszedł do piłki skrzydłowy Manchesteru City.

2. min.

Pierwsza akcja Depaya, ale piłkę wyślizgiem wygarnął mu Delph.

1. min.

Zaczynamy!

20:46

Minuta ciszy poświęcona zmarłemu Lennartowi Johanssonowi, byłemu, wieloletniemu szefowi UEFA.

20:44

Clement Turpin z Francji będzie sędzią tego spotkania.

20:41

Czas na hymny.

20:40

Piłkarze obu ekip wychodzą już na murawę!

20:38

Przypomnijmy, że w grupie Holandia wygrała rywalizację z Niemcami i Francją, Anglia okazała się lepsza od Hiszpanii i Chorwacji.

20:36

Skład Anglii:

20:35

Skład Holandii:

20:33

Stawką dzisiejszego spotkania jest awans do finału Ligi Narodów. W nim zwycięzca tego meczu zmierzy się z Portugalią, która wczoraj pokonała 3:1 Szwajcarię po hat-triku Cristiano Ronaldo.