ME U21: Hiszpania młodzieżowym mistrzem Europy. Udany rewanż za finał z 2017 roku

30.06.2019 22:26

Reprezentacja Hiszpanii U21 młodzieżowym mistrzem Europy. W finale "La Roja" pokonała Niemców 2:1, rewanżując się tej drużynie za porażkę sprzed dwóch lat z turnieju rozgrywanego w Polsce.

Hiszpania mistrzem Europy U21 fot. Twitter/UEFA Euro U21

W 2017 roku nasi zachodni sąsiedzi wygrali 1:0 po trafieniu Mitchella Weisera. Hiszpanom udał się więc rewanż.

Wynik już w 7. minucie otworzył kolega klubowy Arkadiusza Milika i Piotra Zielińskiego z Napoli Fabian Ruiz. Hiszpański pomocnik popisał się niemal identycznym uderzeniem z dystansu jak ze spotkania z Polską.

Niemcy nie rezygnowali, spotkanie się wyrównało, a w drugiej połowie optyczną przewagę uzyskali nawet obrońcy tytułu. Wszystko zmieniło się w 69. minucie, kiedy na 2:0 podwyższył Dani Olmo. Od tej pory podopieczni Stefana Kuntza stracili nieco impet, a inicjatywę znów przejęli gracza "La Roja". Ustępującym mistrzom Europy U21 udało się wprawdzie zdobyć kontaktowego gola - w 88. minucie strzelił Nadiem Amiri - ale na więcej nie było ich już stać.

ME U21: Złoty medal dla Hiszpanii

Dla reprezentacji Hiszpanii to piąty złoty medal mistrzostw Europy U21. Wcześniej triumfowali w 1986, 1998, 2011 i 2013 roku.

Zapis relacji finału

90'+4

Dziękujemy za dziś i zapraszamy na kolejne relacje.

90'+4

KONIEC! Hiszpania młodzieżowym mistrzem Europy!

90'+2

Hiszpanie operują piłką z dala od własnego pola karnego. Nie dają w ten sposób Niemcom szans na zagrożenie bramce.

90'+1

Jeszcze trzy minuty nadziei Niemców na dogrywkę.

88'

GOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLL dla Niemców. Amiri trafia z dystansu po rykoszecie od Vallejo. Już "tylko" 2:1 prowadzą Hiszpanie. Będzie nerwowa końcówka.

86'

Emocje nieco opadły po drugim golu. A tak wygląda ten, który podwyższył na 2:0.

83'

Bardzo ładna koronkowa akcja Niemców w polu karnym. Nmecha piętą odegrał do Waldschmidta, a ten nieznacznie przestrzelił.

83'

Kartka dla Nuebela.

81'

Poprzeczka po strzale Solera. Niemcy już stracili impet i chyba nie wierzą, że można coś tu jeszcze zmienić.

78'

Jest też roszada u Niemców. Za Eggesteina wchodzi Nmecha. Obaj trenerzy wykorzystali już komplet zmian.

78'

Boisko opuszcza bohater tego finału jak do tej pory, Fabian Ruiz. W jego miejsce pojawia się Mikel Merino.

75'

Fabian Ruiz miał świetną okazję do podwyższenia na 3:0. Piłkę miał jednak na słabszej prawej nodze i skończyło się na niecelnym uderzeniu. Albo niecelnym podaniu, bo był tam jeszcze kolega.

74'

Niezła próba Niemców, ale piłka znów w rękach Sivery.

72'

Druga zmiana w Hiszpanii - Mayoral za Fornalsa. Jest też roszada u Niemców - za Oztunaliego wchodzi Richter.

71'

Żółta kartka dla Nuneza za faul na Amirim.

69'

Znów swój udział w tej akcji miał Fabian Ruiz. To on strzelał z dystansu, Nuebel odbił piłkę przed siebie, dopadł do niej Olmo i przerzucił nad bramkarzem Niemiec. To trzecie trafienie skrzydłowego Dinama Zagrzeb w tym turnieju.

69'

GOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLL! Dani Olmo podwyższa na 2:0!

67'

Wyszli z kontrą Hiszpanie i zakończyli ją strzałem, jednak moc uderzenia Olmo znów była za słaba.

64'

Rośnie napór Niemców. Wciąż jednak bazują na uderzeniach z dystansu, bo w polu karnym jest zbyt ciasno na wypracowanie sobie miejsca.

63'

Próba technicznego strzał Amiriego. Sivera nie musiał interweniować.

61'

Zmiana także u Niemców - Serdar schodzi, a pojawia się Neuhaus.

59'

Wstrzelił piłkę w pole karne Firpo, ale spóźnił się do tego zagrania Soler.

59'

Celnie z dystansu Waldschmidt, ale wprost w Siverę.

56'

Jest roszada w ustawieniu Hiszpanów. Soler powędrował na prawą stronę, a Olmo będzie teraz pełnił rolę fałszywej dziewiątki.

55'

Zmiana hiszpańskiej drużynie - pojawia się Soler w miejsce Oyarzabala.

53'

Znalazł miejsce Waldschmidt, uderzył z ok. 30. metrów, ale na razie jeszcze jego celownik nie jest zbyt dobrze nastawiony.

52'

Niemcy zaczęli tę drugą połowę tak jak Hiszpanie pierwszą. Prawie cały czas gra toczy się na połowie wicemistrzów Europy.

49'

Próbował szczęścia Olmo z dystansu. Piłka dotarła do Nuebela, ale leciała bardzo wolno.

47'

Błąd Sivery po strzale Amieriego. Waldschmidta ubiegł Vallejo i tylko dlatego nie było dobitki.

46'

Obie drużyny bez zmian.

46'

Jesteśmy z powrotem. Drugą połowę zaczęli - wciąż jeszcze - mistrzowie Europy w tej kategorii wiekowej.

45'+2

Tak padł jedyny gol. Wracamy za ok. kwadrans.

45'+2

KONIEC pierwszej połowy. Hiszpanie prowadzą z Niemcami 1:0 po golu z 7. minuty Fabiana Ruiza.

45'

Jeszcze dwie minuty potrwa pierwsza połowa.

45'

Dwójkowa akcja Fornalsa z Oyarzabalem. Stracił piłkę ten drugi.

44'

Seria kornerów, ale nic z nich nie wynika. Sivera cały czas bezrobotny.

42'

Oztunali strzelał, niecelnie, ale piłkę wybił jeszcze Vallejo na rzut rożny.

39'

Nie mają Niemcy pomysłu na rozmontowanie defensywy Hiszpanów, jakby nastawili się na kontry i nie potrafili zastosować jakiegoś planu "B". Ciągłe próby wrzutek z prawej strony nie przynoszą żadnego skutku.

35'

Nie ma korekty decyzji. Obrońca Realu wślizgiem, wysoko nad murawą, zaatakował rywala, ale arbitrzy nie dopatrzyli tu się nadmiernej agresji.

33'

Brutalny faul Vallejo na Waldschidtcie. Sędzia pokazał żółtą kartkę, ale czekamy na VAR.

32'

Niecelny strzał Ruiza z rzutu wolnego.

24'

W końcu Niemcy oddali strzał, po rykoszecie, ale celny. Sivera bez problemów sobie z tym radzi.

23'

Oyarzabal padł na linii pola karnego, ale jedenastki nie ma.

21'

Amiri na spalonym. Niemcy próbują dobrać się hiszpańskim obrońcom do skóry, ale na razie nie potrafią znaleźć na nich sposobu. Jeszcze bez celnego strzału obrońcy tytułu.

20'

Słabszy fragment spotkania, więc jest okazja, by obejrzeć gola Fabiana Ruiza z 7. minuty.

18'

Zagrożenia z tego stałego fragmentu gry nie było, ale cały czas mistrzowie Europy przy piłce.

18'

Odważniej Niemcy. Amiri wywalczył korner.

16'

Wyszli z kontrą Niemcy. Zabrakło tylko zamknięcia akcji przez Dahouda.

15'

Próba prostopadłego podania do Oyarzabala, jednak odrobinę za mocna. Piłka w rękach Nuebela.

13'

Krótko rozegrany ten korner i nie było zagrożenia.

12'

Olmo zakręcił obrońcami i wywalczył rzut rożny.

10'

Wreszcie ruszyli Niemcy, bo do straty gola tylko się bronili i praktycznie nie opuszczali własnej połowy. Powinien być korner, ale sędzia tego nie zauważył.

9'

To było bardzo podobne uderzenie do tego ze spotkania z Polską. Kolega klubowy Piotra Zielińskiego i Arkadiusza Milika z Napoli zdobywa swojego drugiego gola w tym turnieju.

7'

GOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLL! Firmowy gol Fabiana Ruiza z dystansu!

7'

Fabian Ruiz złożył się do uderzenia z dystansu, ale został zablokowany. Po chwili kolejny blok, tym razem strzału Oyarzabala.

5'

Pierwsza próba szybszej akcji Olmo, ale dobrze ustawili się Niemcy i wypchnęli skrzydłowego Dinama Zagrzeb ze swojej strefy obronnej.

3'

Bardzo spokojne pierwsze minuty. Hiszpanie częściej przy piłce, czego można się było spodziewać.

1'

Grają! Zaczęli Hiszpanie.

20:43

Spotkanie poprowadzi Serb Srdjan Jovanović.

20:39

Piłkarze są już na murawie. Przed nami część oficjalna, m.in. hymny narodowe.

20:38

O to trofeum toczy się gra. Na stadion w Udine wniósł je Andrea Pirlo.

20:04

Z kolei Hiszpanie kochają atakować i mogą wykorzystać wszelkie błędy Niemców. Sami naciskani też potrafią się pogubić, o czym najlepiej przekonał mecz z Włochami. Kiedy Włosi narzucili pressing, "La Roja" nie potrafiła kompletnie nic zrobić.

20:03

Piętą Achillesową Niemców jest defensywa, bo w każdym meczu tracili co najmniej jedną bramkę. W spotkaniach grupowych można to było zrzucić na karb rozprężenia, ale już w starciu z Rumunią obrona naszych zachodnich sąsiadów momentami prezentowała się fatalnie.

20:01

W fazie grupowej lepiej spisali się Niemcy, którzy w trzech meczach zdobyli aż 10 goli. Hiszpanie aż do spotkania z Polską drżeli o wynik, a awans zapewniło im wysokie zwycięstwo. W ćwierćfinale błysnęli jednak piłkarze "La Roja", rozbijając Francję 4:1. Obrońcy tytułu też zdobyli cztery gole, ale stracili dwa i w pewnym momencie musieli nawet odrabiać stratę.

19:53

Tak prezentują się składy obu drużyn.

19:52

Kibice mogą przeżyć deja vu, bo dokładnie taka sama para rywalizowała o złoto przed dwoma laty na polskich boiskach. Wtedy górą byli Niemcy, wygrywając 1:0 po golu Mitchella Weisera.