Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zmarł legendarny angielski bramkarz Gordon Banks

12.02.2019 11:36
sport

W wieku 81 lat zmarł słynny angielski bramkarz piłkarski Gordon Banks, mistrz świata z 1966 roku - poinformował jego były klub Stoke City.

Gordon Banks fot. YouTube

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że Gordon odszedł do wieczności. To wielka strata, ale zostaje wiele pięknych wspomnień i duma z tego, jaki był i co osiągnął. Prosimy o uszanowanie prywatności rodziny - napisano w klubowym komunikacie.

W latach 1963-1972 rozegrał 73 spotkania w angielskiej drużynie narodowej, a w 35 zachował czyste konto. Odnotował blisko 200 występów w klubowej jedenastce Stoke. Karierę zakończył w 1972 roku, kiedy w wyniku wypadku samochodowego stracił praktycznie wzrok w jednym oku.

W tym czasie uchodził za jednego z najlepszych bramkarzy świata. Nadano mu pseudonim "Bank of England" po tym, jak gazeta "The Times" napisała po jednym z meczów mundialu w 1966 roku, że "Banks w bramce jest tak pewny jak nasze pieniądze w Banku Angielskim". Jego znakiem firmowym była bluza w żółtym kolorze, z którego korzystali również chętnie jego następcy w bramce ekipy "Trzech Lwów".

W MŚ w 1970 roku Banks popisał się piękną obroną jedną ręką strzału głową Pelego. W wielu plebiscytach ta interwencja została uznana za "paradę wszech czasów".

Gordon Banks vs Pele WIDEO

W uznaniu zasług i sukcesów królowa Elżbieta II uhonorowała go Orderem Imperium Brytyjskiego.

RadioZET.pl/PAP/AN

Oceń