Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gigantyczna kara dla AC Milan za łamanie finansowego fair-play

14.12.2018 15:03
sport

AC Milan został ukarany w piątek grzywną 12 milionów euro przez UEFA za naruszenie zasad finansowego fair play. Nad włoskim klubem wisi także groźba wykluczenia z pucharów od 2021 roku. Dzień wcześniej piłkarze z Mediolanu odpadli z Ligi Europy.

Milan ukarany przez UEFA fot. MARCO BERTORELLO/AFP/East News

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W czwartek AC Milan sensacyjnie odpadł już w fazie grupowej LE. Występujący w grupie F włoski zespół w ostatniej kolejce przegrał na wyjeździe z Olympiakosem Pireus 1:3.

Kilkanaście godzin później Europejska Unia Piłkarska poinformowała o ukaraniu Milanu w związku z naruszenie zasad finansowego fair play. Włosi nie otrzymają 12 mln euro z tytułu występów w Lidze Europy w sezonie 2018/2019.

AC Milan musi zachować odpowiedni bilans w budżecie do 30 czerwca 2021 roku. Jeśli tak się nie stanie, zostanie wykluczony z europejskich pucharów w pierwszym sezonie po zakwalifikowaniu.

W oświadczeniu UEFA przekazała także, że Milan nie będzie mógł zgłosić więcej niż 21 zawodników w europejskich rozgrywkach 2019/2020 i 2020/2021.

Milan znów pójdzie do CAS?

W lipcu Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie uchylił decyzję władz europejskiego futbolu o wykluczeniu Milanu z Ligi Europy 2018/2019. UEFA podjęła zaskarżoną przez klub decyzję pod koniec czerwca.

Klub z Mediolanu, który przez wiele lat należał do byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, został kupiony w kwietniu 2017 roku przez chińskich inwestorów za 740 mln euro. Od tego czasu UEFA obawiała się o stabilizację finansową konsorcjum, które poprzedniego lata wydało około 200 mln euro na nowych piłkarzy. Po zbadaniu dokumentacji finansowej Milanu, CAS stwierdził, że kara jest zdecydowanie zbyt dolegliwa, a zarzuty UEFA dotyczące naruszenia zasad fair play nie mają oparcia w faktach. Tym bardziej, że po zmianie właściciela jeden ze współudziałowców chińskiego konsorcjum Yonghong Li zainwestował w klub kilkanaście milionów euro.

Po piątkowej decyzji UEFA włoski klub może ponownie odwołać się do CAS.

PSG i Manchester City pod parasolem ochronnym?

Milan został ukarany za łamanie finansowego fair play w chwili, kiedy PSG i Manchester City wydają ogromne środki na kolejnych piłkarzy. Tymczasem zarówno Francuzi, jak i Anglicy otrzymują tylko ostrzeżenia - i to bardziej od dziennikarzy śledczych, niż od władz UEFA.

Przed kilkoma tygodniami "Der Spiegel", powołując się na Football Leaks, poinformował, że PSG i Manchester City są chronione przez obecnego szefa FIFA Gianniego Infantino.

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń
Tagi