Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polska chce zorganizować finał Ligi Europy! Tylko jeden konkurent

03.11.2017 19:55
sport

Gdańsk oraz Porto starają się o organizację finału piłkarskiej Ligi Europy w 2020 roku. Finałowy mecz Ligi Mistrzów w tym samym roku chcą natomiast zorganizować Lizbona i Stambuł. Decyzja o wyborze gospodarzy zapadnie w czerwcu - poinformowała w piątek UEFA.

Stadion w Gdańsku fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zarówno Gdańska Arena, jak Estadio do Dragao w Porto, nie gościły jeszcze finału europejskich rozgrywek. Oba stadiony zostały wybudowane z myślą o mistrzostwach Starego Kontynentu - odpowiednio w 2012 i 2004 roku.

W 2015 roku finał LE odbył się na PGE Narodowym w Warszawie.

Inne portugalskie miasto - Lizbona oraz turecki Stambuł zgłosiły swoją kandydaturę do organizacji finału Ligi Mistrzów w 2020 roku. W obu miastach rozgrywano już mecze finałowe tych rozgrywek. W 2005 w Stambule trofeum wywalczył Liverpool z Jerzym Dudkiem w składzie. W 2014 roku na lizbońskim Estadio da Luz puchar zdobył Real Madryt.

Drugie podejście

Gdańsk bezskutecznie ubiegał się już o organizację meczu o Superpuchar Europy w 2019 roku. Wygrała kandydatura Stambułu. Tym razem szansę polskiego miasta wydają się większe. Jest bowiem mało prawdopodobne, aby UEFA pozwoliła na organizację finałów obu europejskich rozgrywek w tym samym kraju.

Finał tegorocznej edycji Ligi Europy odbędzie się w Lyonie. W 2019 roku piłkarze zagrają w Baku.

Najbliższy finał Ligi Mistrzów, w 2018 roku, odbędzie się w Kijowie, kolejny zostanie rozegrany w Madrycie na nowym stadionie Atletico - Wanda Metropolitano.

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń