Zamknij

Polska chce zorganizować finał Ligi Europy! Tylko jeden konkurent

Krzysztof Sobczak
03.11.2017 19:55
Stadion w Gdańsku
fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta

Gdańsk oraz Porto starają się o organizację finału piłkarskiej Ligi Europy w 2020 roku. Finałowy mecz Ligi Mistrzów w tym samym roku chcą natomiast zorganizować Lizbona i Stambuł. Decyzja o wyborze gospodarzy zapadnie w czerwcu - poinformowała w piątek UEFA.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zarówno Gdańska Arena, jak Estadio do Dragao w Porto, nie gościły jeszcze finału europejskich rozgrywek. Oba stadiony zostały wybudowane z myślą o mistrzostwach Starego Kontynentu - odpowiednio w 2012 i 2004 roku.

Zobacz także

W 2015 roku finał LE odbył się na PGE Narodowym w Warszawie.

Inne portugalskie miasto - Lizbona oraz turecki Stambuł zgłosiły swoją kandydaturę do organizacji finału Ligi Mistrzów w 2020 roku. W obu miastach rozgrywano już mecze finałowe tych rozgrywek. W 2005 w Stambule trofeum wywalczył Liverpool z Jerzym Dudkiem w składzie. W 2014 roku na lizbońskim Estadio da Luz puchar zdobył Real Madryt.

Drugie podejście

Gdańsk bezskutecznie ubiegał się już o organizację meczu o Superpuchar Europy w 2019 roku. Wygrała kandydatura Stambułu. Tym razem szansę polskiego miasta wydają się większe. Jest bowiem mało prawdopodobne, aby UEFA pozwoliła na organizację finałów obu europejskich rozgrywek w tym samym kraju.

Finał tegorocznej edycji Ligi Europy odbędzie się w Lyonie. W 2019 roku piłkarze zagrają w Baku.

Najbliższy finał Ligi Mistrzów, w 2018 roku, odbędzie się w Kijowie, kolejny zostanie rozegrany w Madrycie na nowym stadionie Atletico - Wanda Metropolitano.

RadioZET.pl/PAP/KS