Zamknij

Franciszek Smuda zdradził przyczynę klęski Polaków na Euro 2012

15.04.2020 09:26
Franciszek Smuda o przyczynach klęski na Euro 2012
fot. Sebastian Kuczynski/East News

Franciszek Smuda był gościem programu „Eleven Call Live”. 71-letni trener odpowiadając na pytania, powrócił do nieudanych mistrzostw Europy w 2012, na których prowadził reprezentację Polski.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Franciszek Smuda pojawił się na antenie Eleven Sports w magazynie „Eleven Call Live”, gdzie odpowiadał na pytania dziennikarzy i kibiców. Między innymi 71-latek musiał zmierzyć się z pytaniem na temat mistrzostw Europy w 2012 roku, których Polska była współgospodarzem. Pełniący wówczas rolę selekcjonera reprezentacji Smuda nie zdołał wyjść z grupy, w której biało-czerwoni zremisowali z Grecją (1:1) i Rosją (1:1) i przegrali z Czechami (0:1). Ostatecznie Polacy zakończyli swój udział w ME na ostatnim miejscu w tabeli. Smuda uważa, że wybrał odpowiednich zawodników.

- Zawsze mówiłem w życiu prawdę i nie owijałem w bawełnę. Jeśli chodzi o Euro 2012, to niech każdy pomyśli, ilu mieliśmy wtedy młodych piłkarzy, takich, których można było wtedy powołać i powiedzieć, że mamy 15-16 zawodników posiadających umiejętności na miarę reprezentacji. W tamtym momencie takich graczy było bardzo mało – wyjaśniał.

- Był taki moment po odejściu Beenhakkera, gdy nie było takich zawodników. Później widziałem, jaką kadrę posiadał Adam Nawałka. Ilu teraz we Włoszech gra młodych, utalentowanych zawodników? Jak kiedyś grał jeden, to już był wielki sukces – dodał.

Były selekcjoner polskiej kadry ujawnił, że do dziś spotyka się z pozytywnymi reakcjami kibiców, którzy przywołują wspomnienia z Euro 2012.

- Kilka miesięcy temu spotkałem trzech panów, którzy mówili "trenerze, u pana na Euro do końca były emocje, a teraz po 20 minutach na mundialu w Rosji było już po zabawie" – podkreślił.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/