Zamknij

Football Leaks: Infantino pomagał PSG i Man City w obejściu Finansowego Fair Play

Krzysztof Sobczak
02.11.2018 21:00
Gianni Infantino
fot. Alexey Filippov/SPUTNIK Russia/East News

W 2009 roku prezydent UEFA Michel Platini i ówczesny sekretarz generalny Gianni Infantino optowali za wprowadzeniem Finansowego Fair Play, a kilka lat później pomagali PSG i Manchesterowi City w obejściu przepisów. Obu klubom udało się w ten sposób uniknąć kar, w tym wykluczenia z Ligi Mistrzów.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Sensacyjne informacje przekazał Football Leaks, a ujawniły i opublikowały redakcje zrzeszone w European Investigative Collaborations (EIC). Według nich, w 2014 roku Infantino zawarł tajne porozumienie z Manchesterem City i Paris Saint-Germain tak, by oba kluby nie ucierpiały na złamaniu reguł FFP przy przeprowadzaniu wielomilionowych transferów.

Skandal w UEFA z udziałem Infantino

Pierwsze nieprawidłowości wykryto podczas wewnętrznego śledztwa w UEFA. "Właściciele klubów dostarczali nadmiernych kwot, by przykryć straty poprzez zawieranie zawyżonych i czasami kłamliwych umów sponsorskich, w praktyce znanych jako finansowy "doping"" - czytamy. Kontrakty były zawyżane 40-, a nawet 60-krotnie. Np. umowy wynoszące 200 milionów euro w praktyce były warte 3-5 milionów.

Kiedy nad potężnymi klubami - jakimi są PSG i Man City -  wisiało widmo kar, m.in. wykluczenia z Ligi Mistrzów, do akcji wkraczał Gianni Infantino, który osobiście interweniował i pomagał w negocjacjach ugód pomiędzy UEFA a klubami.

Infantino zamieszany w skandal

Skandal jest tym większy, że Club Financial Control Body (CFCB), czyli organ zajmujący się przestrzeganiem zasad Finansowego Fair Play w oparciu o kontrolę finansów w klubach, chętnie nakładał kary na mniejsze kluby z Rumunii czy z Turcji, a wysunął parasol ochronny nad możnymi.

RadioZET.pl/meczyki.pl/KS