Zamknij

PHE: Finał Euro 2020 przyspieszył wzrost liczby zakażeń koronawirusem

21.08.2021 13:37
finał Euro 2020
fot. MICHAEL REGAN/AFP/East News

Finał Euro 2020 miał znaczący wpływ na rozprzestrzenianie się koronawirusa - przekazała rządowa agencja Public Health England. Jak poinformowano w dokumencie, prawdopodobnie na finale na Wembley zjawiło się 2 295 osób zakażonych, a kolejne 3 404 zaraziły się na obiekcie.

Finał Euro 2020 z trybun obejrzało łącznie blisko 67 tysięcy kibiców. Trofeum wywalczyli Włosi, którzy po rzutach karnych pokonali Anglię. Okazuje się, że finałowe starcie na Euro przyczyniło się do wzrostu zakażeń koronawirusem.

- EURO było stanem wyjątkowym i jest mało prawdopodobne, że zobaczymy podobny wpływ na rozprzestrzenianie się Covid-19 podczas innych wydarzeń. Jednakże dane pokazują, jak łatwo wirus rozprzestrzenia się w przypadku bliskiego kontaktu, a to powinno być ostrzeżeniem przy staraniach o powrót do normalności – oceniła Jenifer Smith z PHE.

Finał Euro 2020 przyczynił się do wzrostu zakażeń koronawirusem

Podczas czteromiesięcznego okresu badań inne wydarzenia sportowe w Wielkiej Brytanii wykazały znacznie mniejszy przyrost liczby zakażeń koronawirusem. W ich wypadku był on zgodny ze średnią krajową. Przy okazji wyścigu Formuły 1 na torze w Silverstone przez trzy dni obecnych było 350 000 osób - w związku z tą imprezą stwierdzono 585 przypadków infekcji, z czego prawdopodobnie 343 osoby były już wtedy zarażone. Wielkoszlemowa rywalizacja tenisowa na kortach Wimbledonu, za której sprawą pojawiło się na nich przez dwa tygodnie 300 000 osób, dostarczyła 881 pozytywnych wyników badań pod kątem COVID-19.

- Pokazaliśmy, że możemy bezpiecznie organizować masowe imprezy sportowe i kulturalne, ale ważne jest, aby ludzie zachowali ostrożność, gdy spotykają się w tłumie. Aby rozgrywki piłkarskie, teatry i koncerty były bezpieczne tej zimy, apeluję do fanów sportu, muzyki i kultury, aby się zaszczepić – podkreślił brytyjski minister kultury Oliver Dowden.

RadioZET.pl/PAP