FIFA wprowadza poważne zmiany

Maciej Walasek
10.06.2018 19:54
FIFA logo
fot. AFP/EAST NEWS

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) poinformowała w niedzielę, że jej ranking będzie oparty na nowych zasadach. Większy nacisk zostanie położony na mecze o punkty i ogólnie częstotliwość grania. Zmiany zaczną obowiązywać po mistrzostwach świata w Rosji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zgodnie z przekazem FIFA nowe zasady rankingu będą premiować zespoły, które rozgrywają więcej meczów.

Nowa formuła ma wyeliminować możliwość manipulacji w celach poprawy miejsca w rankingu. Obecny system istnieje od 1993 roku i pozwala zespołom uzyskać awans m.in. dzięki unikaniu towarzyskich meczów.

Według nowych zasad warto będzie rozgrywać jak najwięcej spotkań, przy czym większy nacisk zostanie położony na mecze o punkty, a mniejszy na towarzyskie.

- Mam nadzieję, że teraz będzie mniej powodów do krytyki - przyznał prezydent Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej Gianni Infantino.

W czerwcowym rankingu FIFA Polacy zajmują ósme miejsce. Na prowadzeniu są Niemcy, aktualni mistrzowie świata.

Z rywali biało-czerwonych w grupie H na mundialu w Rosji najwyżej sklasyfikowana jest Kolumbia - 16. lokata. Senegal awansował z 28. na 27. miejsce, a Japonia spadła z 60 o jedno.

TERMINARZ MISTRZOSTW ŚWIATA 2018

Kolejny ranking opublikowany zostanie 19 lipca, cztery dni po finale mistrzostw świata.

Prezydent Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej zapowiedział również, że na zbliżającym się Kongresie FIFA w Moskwie (w najbliższą środę) nie będzie omawiana kwestia powiększenia liczby uczestników mundialu w 2022 roku w Katarze do 48 drużyn. Stwierdził, że najpierw trzeba omówić tę kwestię z krajem-gospodarzem.

- Administracja FIFA omówi to z gospodarzami, a potem zobaczymy. Na razie mistrzostwa świata są z 32 drużynami - powiedział Infantino dziennikarzom w Moskwie.

Nie sprecyzował dokładnie, kiedy taka decyzja może zostać podjęta.

Już wcześniej było wiadomo, że 48 drużyn wystąpi na pewno w mistrzostwach świata w 2026 roku.

MŚ 2018: Kiedy gra Polska?

Turniej w Rosji rozpocznie się 14 czerwca. Wówczas na Łużnikach w Moskwie gospodarz imprezy zmierzy się z Arabią Saudyjską. Biało-czerwoni zagrają w grupie H: 19 czerwca odbędzie się mecz Polska - Senegal, potem Polska - Kolumbia (24 czerwca w Kazaniu), a następnie Polska - Japonia (28 czerwca w Wołgogradzie).

RadioZET.pl/PAP/MW