FIFA szykuje rewolucję transferową

Maciej Walasek
15.09.2018 14:16
Gianni Infantino
fot. PAP/EPA

FIFA chce położyć kres rekordom transferowym i dokonać zmian w systemie transferów. Gianni Infantino zamierza ustanowić dopuszczalne ceny za piłkarzy albo nałożyć podatek od luksusu, a także ograniczyć liczbę wypożyczeń.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Już w 2001 roku, kiedy Real Madryt wykupował Zinedine Zidane’a z Juventusu Turyn za ponad 70 mln euro, dla wielu ekspertów była to gigantyczna kwota. Jednak w kolejnych latach kluby prześcigały się w ustalaniu rekordów świata, a w 2017 roku PSG przebiło najśmielsze oczekiwania i wykupiło Neymara za 222 mln euro. Aktualnie aż 7 zawodników kosztowało ponad 100 mln euro. W związku z tym FIFA zamierza zastopować to zjawisko i ograniczyć ceny transferów.

Prezydent międzynarodowej federacji piłkarskiej uważa, że kwoty nie odzwierciedlają wartości większości piłkarzy i planuje zrewolucjonizować system transferów. Infantino ma już kilka pomysłów na poprawienie praw rynku. FIFA ma wspomagać się usługami szwajcarskiej organizacji naukowej CIES Observatory, która w ostatnim czasie opublikowała wyniki badań ostatniego okna transferowego. Instytucja ustaliła, który z zawodników był przepłacony, a który nie. Naukowcy opracowali specjalny algorytm, z którego ma skorzystać FIFA, na podstawie którego ma być określana realna wartość piłkarza.

Zmiany FIFA w systemie transferowym: Podatek od luksusu i ograniczenie liczby wypożyczeń

Inną możliwością jest wprowadzenie podatku od luksusu, który miałby być nakładany na najdroższe transakcje. Jednak na tę chwilę nie wiadomo od jakiej kwoty miałby obowiązywać. Uzyskane pieniądze trafiłyby do specjalnego funduszu solidarnościowego, z którego skorzystałyby mniejsze kluby.

Istotną kwestią jest również ograniczenie liczby wypożyczanych zawodników. Zdaniem FIFA obecnie zespoły korzystają z wypożyczeni do granic możliwości, przez co wielu piłkarzy nie ma szans na pełny rozwój. W związku z tym międzynarodowa federacja piłkarska chce, aby kluby mogły wypożyczyć sześciu lub ośmiu piłkarzy do swojej drużyny i tyle samo do innych ekip. Dodatkowo połowa z nich mogłaby być wypożyczana z lub do tego samego zespołu.

Termin wprowadzenia rewolucyjnych zmian przez FIFA nie jest jeszcze znany. Nie wiadomo też czy przedstawiciele klubowych i krajowych związków zgodzą się na pomysły Infantino.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE:

RadioZET.pl/onet.pl/MW