Zamknij

FIFA chce zmienić przepisy. To może kompletnie zmienić grę

05.12.2020 10:24
Gianni Infantino
fot. PAP/EPA

FIFA bardzo poważnie myśli o zmianie przepisu dotyczącego spalonego. Zaawansowane dyskusje w tym temacie potwierdził prezes federacji, Gianni Infantino. Nie wszyscy eksperci popierają jednak jego pomysł.

FIFA rozważa zmianę przepisu dotyczącego spalonego, który przez VAR, zdaniem wielu osób, zabija sportowego ducha gry. VAR wyłapuje bowiem "milimetrowe" spalone, których sędziowie nie są w stanie dostrzec gołym okiem. Często bywa tak, że analiza sytuacji trwa kilka minut, a bramka nie zostaje uznana, bo zawodnik był wysunięty dosłownie o centymetr.

W tym momencie to wszystko jest oczywiście zgodne z przepisami, bo według nich w momencie podania zawodnik drużyny atakującej nie może znajdować się bliżej bramki niż zawodnik drużyny broniącej. FIFA zastanawia się jednak, czy tego przepisu "nie złagodzić".

FIFA zmieni przepisy dotyczącego spalonego i VAR?

- Chcemy sprawdzić, czy możemy ulepszyć zasadę spalonego, nie ze względu na VAR, ale dlatego, że chcemy wspierać ofensywną piłkę nożną. Zatem pytanie brzmi, czy powinniśmy dać więcej przewagi atakującemu piłkarzowi, tak jak ewoluował spalony przez lata? I czy pomogłoby to, gdyby nie było już marginalnych spalonych? To dyskusje, które obecnie się toczą - powiedział szef FIFA, Gianni Infantino.

Dodał też, że dojście do porozumienia w tej sprawie nie jest łatwe, bo głosy są mocno podzielone. Podkreślił jednak, że jest bardzo zadowolony z wprowadzenia systemu VAR. - Pomaga piłce nożnej, na pewno nie niszczy futbolu. Myślę, że musimy również pamiętać, że został wprowadzony dopiero 2 lata temu, a nie 200 lat temu - podkreślił.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

RadioZET.pl/AN