Zamknij

FIFA The Best: Jak głosowali Brzęczek i Lewandowski?

Maciej Walasek
24.09.2019 08:42
Robert Lewandowski i Jerzy Brzęczek
fot. Foto Olimpik/REPORTER

Leo Messi wygrał plebiscyt FIFA The Best na piłkarza roku. W głosowaniu brali udział Polacy: Robert Lewandowski, Jerzy Brzęczek i Michał Pol. Sprawdź, jak głosowali.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Leo Messi pokonał Cristiano Ronaldo i Virgila van Dijka w plebiscycie FIFA The Best i został piłkarzem roku. Argentyńczyk i Ronaldo dzielili między sobą tytuł najlepszego piłkarza świata od 2008 roku. Argentyńczyk triumfował w latach 2009-12 i w 2015, a Portugalczyk – w 2008, 2013, 2014 i 2017. Ich dominację rok temu przełamał Chorwat Luka Modrić.

Teraz zwycięstwo któregoś z nich również nie było pewne. Miesiąc temu w plebiscycie Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) zwyciężył bowiem Van Dijk. Już w trakcie gali można było natomiast skreślić Ronaldo, gdyż nie pojawił się w Mediolanie.

FIFA The Best: Jak głosowali Polacy?

Messi w poprzednim sezonie świętował mistrzostwo Hiszpanii z Barceloną, a w 58 meczach we wszystkich rozgrywkach zdobył aż 54 gole. Jego wygrana w plebiscycie jest jednak lekką niespodzianką. Van Dijk był prawdziwym filarem defensywy Liverpoolu, który wygrał prestiżową Ligę Mistrzów.

Przy wyborze Piłkarza Roku FIFA w liczą się wskazania trenerów i kapitanów wszystkich reprezentacji, wybranych dziennikarzy oraz głosy internautów. Każdy z elementów ma 25-procentowy udział w końcowym wyniku. Robert Lewandowski w pierwszej kolejności wybrał Van Dijka, na drugim miejscu umieścił jego kolegę z Liverpoolu Senegalczyka Sadio Mane, a na trzecim Holendra Frenkiego de Jonga z Barcelony. Trójka selekcjonera reprezentacji Polski Jerzego Brzęczka to natomiast – Van Dijk, Egipcjanin Mohamed Salah z Liverpoolu oraz Messi. Natomiast Michał Pol oddał swój głos najpierw na Messiego, potem na Van Dijka i na końcu wybrał Mane.

Wyniki FIFA The Best:

Piłkarz Roku: Lionel Messi

Piłkarka Roku: Megan Rapinoe

Jedenastka Roku kobiet: Van Veenendaal - Bronze, Renard, Fischer, O'Hara - Henry, Ertz - Marta, Lavelle, Rapinoe - Morgan

Jedenastka Roku mężczyzn: Alisson - de Ligt, Ramos, van Dijk, Marcelo - Modrić, de Jong - Hazard, Messi, Mbappe - Ronaldo

Trenerka Roku: Jill Ellis

Trener Roku: Juergen Klopp

Bramkarka Roku: Sari van Veenendaal

Bramkarz Roku: Alisson Becker

Nagroda Fair Play: Marcelo Bielsa i Leeds UnitedNagroda dla kibiców: Silvia Grecco z synem Nickollasem

RadioZET.pl/PAP