Zamknij

Rasistowski wpis eksperta MEiN i IPN. Anglia przegrała przez "parytet rasowy"?

13.07.2021 09:41
Rasistowski wpis eksperta MEiN i IPN
fot. PAP/EPA

Mirosław Szumiło, ekspert Ministerstwa Edukacji i Nauki odpowiedzialny m.in. za opiniowanie podręczników do historii i pracownik Biura Badań Historycznych IPN, zasugerował, że Anglicy przegrali finał Euro 2020 (2021) przez "parytet rasowy". "Do serii rzutów karnych wystawili aż trzech czarnoskórych zawodników, z których żaden nie strzelił" - napisał na Facebooku. Wpis zniknął, a Szumiło wytłumaczył się ze swoich słów.

  • Reprezentacja Anglii przegrała w finale Euro 2020 (2021) z Włochami po serii rzutów karnych
  • Jedenastek nie wykorzystali Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka
  • Zdaniem eksperta MEiN Mirosława Szumiło, tych trzech graczy zostało wyznaczonych do strzelania karnych z uwagi na "parytet rasowy"
  • Jego wpis został uznany przez internautów za rasistowski

Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka - to ta trójka myliła się w serii rzutów karnych w finale Euro 2020 (2021) z Włochami, przez co Anglicy stracili szansę na historyczny tytuł. Do siatki Italii trafiali tylko Harry Kane i Harry Maguire.

Wszyscy pechowcy zostali wprowadzeni z ławki, zawodnicy Manchesteru United [Sancho przeniósł się latem na Old Trafford z Borussii Dortmund - red.] specjalnie na konkurs jedenastek. Byli wypoczęci, mieli do wykonania jedno zadanie, ale nie zdołali się z niego wywiązać. Jak się okazuje, niektórzy znaleźli zależność pomiędzy kolorem skóry a "nieumiejętnością strzelania rzutów karnych". Jedną z takich osób jest dr hab. Mirosław Szumiło, ekspert Ministerstwa Edukacji i Nauki odpowiedzialny m.in. za opiniowanie podręczników do historii i pracownik Biura Badań Historycznych IPN, którego wpis wywołał burzę w internecie.

Mirosław Szumiło o finale Euro 2020 (2021) Włochy - Anglia

"Anglików zgubiła poprawność polityczna. Do serii rzutów karnych wystawili aż trzech czarnoskórych zawodników, z których żaden nie strzelił. Trener miał do wyboru bardziej doświadczonych i lepszych piłkarzy. Dlaczego wybrał akurat tych trzech? Podejrzewam, że zadecydował o tym parytet rasowy. Wiem, że FB zaraz uzna mnie za rasistę, ale tak to wyglądało" - napisał Mirosław Szumiło na Facebooku.

Mirosław Szumiło
fot. Mirosław Szumiło/Facebook

Post rzeczywiście został uznany za rasistowski, przynajmniej przez internautów. Po fali krytyki wpis został usunięty, a Szumiło postanowił wytłumaczyć się ze swoich słów. Przy okazji skrytykował klękanie przed meczami - to gest wsparcia dla ruchu Black Lives Matter, który walczy z uprzedzeniami rasowymi.

"Mój post piłkarski został [...] źle zrozumiany przez wielu. Chciałem tylko zwrócić uwagę na zjawisko poprawności politycznej obecne wszędzie, również w sporcie. Obawiam się bowiem, że nie zawsze liczą się względy merytoryczne (umiejętności), a Wielka Brytania jest sztandarowym przykładem dyktatury poprawnościowej, czyli rasizmu w drugą stronę. A to klękanie przed meczami to największy idiotyzm" - podkreślił ekspert MEiN.

Szumiło
fot. Mirosław Szumiło/Facebook

Rashford, Sancho, Saka - fakty o karnych

"Nie zawsze liczą się umiejętności" - napisał Szumiło. Warto w tym miejscu zajrzeć do liczb.

Według statystyk prowadzonych przez serwis Transfermarkt, Marcus Rashford w całej swojej karierze 17 razy wykonywał rzuty karne w trakcie spotkań i pomylił się tylko dwa razy - w obu przypadkach w 2019 roku w meczach przeciwko Norwich City i Crystal Palace. Jadon Sancho 10-krotnie pokonywał bramkarzy z "wapna", natomiast przestrzelił raz - w 2017 roku na mistrzostwach świata drużyn do lat 17. Jedynie Bukayo Saka pierwszy raz w karierze podszedł do rzutu karnego.

Dla porównania: Harry Maguire pierwszy raz wykonywał jedenastkę [też za Transfermarkt - red.], Harry Kane z kolei jest w tym względzie najbardziej doświadczony - trafiał 44 razy na 52 próby. Na Euro 2020 (2021) jednego karnego nie wykorzystał - w spotkaniu półfinałowym z Danią - ale miał wówczas szczęście, że piłka po interwencji Kaspera Schmeichela spadła mu pod nogi. Przy dobitce był już bezbłędny.

RadioZET.pl/TVN24