Włochy mistrzem Europy 2020! Anglicy zatrzymani w rzutach karnych

11.07.2021 23:55
Włochy - Anglia

Reprezentacja Włoch mistrzem Europy 2020 (2021)! W finale na Wembley Italia pokonała w serii rzutów karnych Anglię 3-2. W regulaminowym czasie gry było 1:1.

• Reprezentacja Włoch mistrzem Europy 2020 (2021)
  • W finale na Wembley Italia pokonała gospodarzy w serii rzutów karnych 3-2
  • W regulaminowym czasie gry było 1:1

Reprezentacja Włoch po raz drugi czy reprezentacja Anglii po raz pierwszy? Takie pytanie można było stawiać przed finałem Euro 2020 (2021). Italia wywalczyła tytuł mistrza Europy w 1968 roku, a dwa kolejne decydujące mecze - w 2000 i 2012 roku - przegrała. "Synowie Albionu", mimo wielkich tradycji głównie w piłce klubowej, dopiero teraz debiutowali w finale piłkarskich ME.

Za Anglikami przemawiał przede wszystkim stadion i miejscowi kibice. Jakość piłkarska była raczej po stronie Italii, natomiast pragmatyzm charakteryzował gospodarzy. W finale okazało się, że asekuracyjna, kunktatorska gra i próby przechytrzenia rywali nie zawsze się sprawdzają.

Finał Euro 2020 (2021): Włochy - Anglia [WYNIK]

Gareth Southgate postawił na pokerową zagrywkę - posadził na ławce Bukayo Sakę, a wstawił do wyjściowego składu Kierana Trippiera. Wahadłowy Atletico Madryt w 120 sekund odpłacił za zaufanie, notując asystę przy trafieniu Luke'a Shawa. Anglicy mieli okazje, by podwyższyć prowadzenie, ale nie potrafili udokumentować przewagi.

Po przerwie do remisu doprowadził Leonardo Bonucci i taki rezultat utrzymał się nie tylko przez 90 minut, ale przez 120. W rezultacie o losach mistrzostw Europy decydowały karne. Tu Southgate, mówiąc kolokwialnie, przekombinował.

Finał Euro 2020 (2021): Kto zmarnował karne?

Tuż przed serią jedenastek selekcjoner "Synów Albionu" posłał na murawę Marcusa Rashforda i Jadona Sancho. Efekt? Obaj nie zdołali pokonać Gianluigiego Donnarummy. Taki sam los spotkał Sakę, wskutek czego trofeum pojedzie na Półwysep Apeniński. We włoskim zespole mylili się Andrea Belotti i Jorginho, który w końcówce mógł zostać usunięty z boiska na brutalne wejście w nogi Grealisha. Bjoern Kupiers oszczędził jednak pomocnika Chelsea.

Włochy - Anglia 1:1 k. 3-2

Bramki: Leonardo Bonucci (67.) - Luke Shaw (2.)