Zamknij

Paulo Sousa zdradził cel na Euro 2021. Piłkarze go nie zawiodą?

10.04.2021 15:05
Paulo Sousa zdradził cel na Euro 2021
fot. FOT. LUKASZ KACZANOWSKI/POLSKA PRESS/Polska Press/East News

Paulo Sousa, selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski, w rozmowie z UEFA.com przedstawił cele na Euro 2021. Portugalczyk przyznał, że pierwszym krokiem musi być wyjście z grupy, ale na tym drużyna nie może poprzestać. - Zawodnicy muszą marzyć o zdobyciu międzynarodowego tytułu - powiedział trener.

  • Paulo Sousa w rozmowie z UEFA.com przedstawił swoje oczekiwania przed zbliżającym się Euro 2021
  • Portugalski selekcjoner biało-czerwonych postawił przed drużyną realistyczny cel
  • Sousa przyznał jednocześnie, że zespół musi myśleć o zdobywaniu tytułów

Paulo Sousa przejął stery w reprezentacji Polski w styczniu tego roku, gdy zastąpił zwolnionego Jerzego Brzęczka. Pod jego wodzą biało-czerwoni rozpoczęli już eliminacje mistrzostw świata w Katarze i choć widać było pewną poprawę w stylu czy pomyśle na grę - zmiana ustawienia, płynne przechodzenie z trzech na czterech obrońców, odważne stawianie na dwóch, a nawet trzech napastników, reagowanie na boiskowe wydarzenia itd. - nie przyniosło to zbyt wielu punktów. Nasza drużyna na inaugurację zremisowała z Węgrami 3:3, następnie ograła Andorę 3:0, a później przegrała z Anglią 1:2. W tabeli grupy I Polacy zajmują obecnie 4. miejsce.

Teraz przed Sousą i jego zawodnikami kolejne wyzwanie - mecze towarzyskie z Islandią i Rosją, które mają przygotować drużynę do Euro 2021. Biało-czerwoni w grupie E zagrają ze Słowacją, z Hiszpanią i ze Szwecją. Wciąż nie wiadomo, czy te spotkania odbędą się zgodnie z planem w Dublinie i Bilbao, bo oba miasta mają problemy z zagwarantowaniem udziału kibiców, a taki jest warunek UEFA.

Paulo Sousa przedstawił cel na Euro 2021

Portugalczyk ma mało czasu, by poznać zespół i tak na niego wpłynąć, by Euro 2021 nie przypomniało kibicom o MŚ 2002 i 2006 oraz ME 2012, gdy powtarzał się schemat "mecz otwarcia, mecz o wszystko i mecz o honor". Chciałby z pewnością nawiązać do czasów Euro 2016 i ekipy Adama Nawałki. Na razie jednak nie wybiega daleko w przyszłość, podobnie jak jeden z byłych selekcjonerów wyznaje zasadę "step by step" (krok po kroku) i nie narzuca na drużynę zbyt dużej presji. W rozmowie z UEFA.com zdradził, jaki jest cel na Euro 2021.

- Skupimy się na awansie z fazy grupowej do pucharowej, bo to najbardziej realistyczny cel. Powiedziałem to również moim zawodnikom, że musimy pomyśleć o ważnych celach, a to oznacza zdobywanie tytułów. Do tego potrzeba zwycięskiej mentalności. Przed nami długa droga, nie możemy od razu myśleć, co możemy osiągnąć, ale musimy wyznaczyć cele - mówił Sousa.

- Przekazywałem piłkarzom, że większość z nich grała jako dzieci na ulicach, w lokalnych klubach i marzyli o grze dla drużyny narodowej. Dziś muszą marzyć o zdobyciu międzynarodowego tytułu dla Polski. To pierwszy krok. Następnie musimy te cele mieć w naszych umysłach, a na boisku pokazywać grę i mentalność odpowiednią do ich realizacji. To oznacza ambicję, odwagę, organizację i agresywność. I strategiczne sposoby, które pomogą nam wygrać z zespołami od nas lepszymi - wyjaśnił.

Co będzie kluczowe podczas tego turnieju? W jego ocenie, po trudnym, nietypowym sezonie, w którym najlepsze zespoły regularnie grają co trzy dni mecze o stawkę, najważniejszy będzie stan fizyczny poszczególnych graczy.

- Myślę, że nie tylko dla Polski, ale dla każdej drużyny sukces wyniknie z zadbania o zdrowie i zmęczenie zawodników. Obecnie jest to trudne ze względu na liczbę meczów, które rozgrywają najlepsi. Będą tacy, którzy rozegrają ich mnóstwo w klubach. Dlatego tak ważne jest to, by byli zdrowi. Następnie trzeba uporać się z dyskwalifikacjami i kartkami w trakcie turnieju, co oczywiście jest łatwiejsze dla drużyn, które posiadają dwóch, trzech wybitnych zawodników na każdą pozycję - przyznał Portugalczyk.

Euro 2021 odbędzie się w dniach 11 czerwca - 11 lipca. Reprezentacja Polski rozgrywki zainauguruje 14 czerwca w spotkaniu ze Słowacją.

RadioZET.pl/laczynaspilka.pl