Zamknij

Paulo Sousa udzielił pierwszego wywiadu. Zdradził plan na grę Polaków

21.01.2021 19:49
Paulo Sousa
fot. PAP/EPA

Paulo Sousa udzielił pierwszego wywiadu jako selekcjoner reprezentacji Polski. W rozmowie z portalem "Łączy nas piłka" Portugalczyk zdradził swoje plany na grę Polaków. - Głównym zadaniem jest zbudowanie naprawdę silnej, kompletnej drużyny, grającej z jakością we wszystkich momentach meczu, ale również takiej, która ma mentalność zwycięzców - podkreślił 50-latek.

  • Paulo Sousa został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski;
  • W rozmowie z portalem "Łączy nas piłka" Sousa ujawnił, że chce, aby biało-czerwoni grali bardziej ofensywnie;
  • Nowy trener Polaków zapowiedział spotkanie przez internet z piłkarzami, których widziałby w kadrze narodowej.

Paulo Sousa w czwartek został ogłoszony nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Portugalski szkoleniowiec jeszcze tego samego dnia udzielił pierwszego wywiadu. W rozmowie z serwisem „Łączy nas piłka” opowiedział o odczuciach, kiedy Zbigniew Boniek zaproponował mu stanowisko trenera biało-czerwonych.

- Bardzo mnie to ucieszyło. Bycie powołanym na taką funkcję, w dodatku przez ikonę świata futbolu, jaką jest Zbigniew Boniek, to oczywiście zawsze przyjemność. Spotkaliśmy się kiedyś kilka razy w UEFA. Dostałem do poprowadzenia świetny projekt na ten moment mojej kariery, jestem bardzo pozytywnie nastawiony. Przede mną i moim sztabem świetne wyzwanie – wyjaśnił 50-latek.

Sousa podpisał kontrakt do końca listopada tego roku. W tym czasie wyznaczono mu dwa cele: wyjście z grupy na mistrzostwach Europy oraz zakwalifikowanie się przynajmniej do baraży eliminacji mistrzostw świata 2022. Dodatkowo szkoleniowiec przyznał, że zobowiązał się do tego, aby Robert Lewandowski i spółka grali bardziej ofensywnie. Teraz następcę Jerzego Brzęczka czeka sporo pracy, a czasu jest niewiele.

- Głównym zadaniem jest zbudowanie naprawdę silnej, kompletnej drużyny, grającej z jakością we wszystkich momentach meczu, ale również takiej, która ma mentalność zwycięzców. Czasami, w niektórych krajach, taka mentalność jest trudna do osiągnięcia. Na szczęście dla mnie i dla drużyny mamy takich zawodników, którzy posiadają w sobie cechy zwycięzców. Każdego dnia, w każdym meczu, w każdym sezonie. Tak jak, chociażby Robert Lewandowski, który jest do tego przyzwyczajony w Bayernie Monachium. On chce wygrywać zawsze. To samo dotyczy Wojciecha Szczęsnego. W takich klubach, jak Juventus znam całkiem dobrze, bo  we Włoszech spędziłem wiele lat. Cała kultura Juve polega na zwyciężaniu. I właśnie to chcemy widzieć w reprezentacji Polski. Nie tylko, aby każdy młody piłkarz śnił o grze w drużynie narodowej, ale żeby wszyscy zawodnicy marzyli o zdobywaniu tytułów - dodał.

Paulo Sousa zdradził pomysł na reprezentację Polski

Paulo Sousa zapowiedział, że w najbliższym czasie planuje przeprowadzić rozmowy przez internet z piłkarzami, których widziałby w polskiej kadrze. Jednocześnie selekcjoner reprezentacji Polski nie ukrywał, że zamierza też porozmawiać z Robertem Lewandowskim.

- Chcę jak najszybciej zorganizować spotkanie z Robertem. Mam nadzieję, że odbędzie się ono na początku przyszłego tygodnia. Prawdopodobnie zadzwonimy do Lewandowskiego jutro, po zorganizowaniu wszystkich spraw w federacji. Mam też plan, żeby zrobić w przyszłym tygodniu spotkanie na platformie cyfrowej, w którym będzie mogła wziąć udział większość zawodników, którzy zwykle są powoływani, będzie ich około 40. Zapoznamy się, porozmawiamy. Chciałbym się przedstawić, zaprezentować swój sztab. Póki co nie będę im mówił o szczegółowej wizji drużyny, ponieważ wciąż są w klubach i muszą być skoncentrowani na piłce nożnej rekomendowanej przez ich trenerów. Ale oczywiście bliżej meczów reprezentacji przedstawimy zawodnikom nasz pomysł na zespół, na grę - zakończył.

RadioZET.pl