Zamknij

Dekalog Paulo Sousy. Tymi zasadami kieruje się selekcjoner reprezentacji Polski

21.01.2021 21:25
Paulo Sousa
fot. PAP/EPA

Paulo Sousa został nowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski. Portugalczyk chce zrobić z naszej kadry klasową drużynę, a pomóc mu w tym mają stosowane przez niego od lat zasady. To dekalog Sousy, jak określa je "La Gazzetta dello Sport".

 • Paulo Sousa został nowym selekcjonerem piłkarskiej reprezentacji Polski; na stanowisku zastąpił Jerzego Brzęczka
 • Portugalczyk jeszcze nigdy nie prowadził drużyny narodowej
 • 50-letni Sousa ma określone zasady, którymi kieruje się od lat

Paulo Sousa na stanowisku selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski zastąpił zwolnionego w poniedziałek Jerzego Brzęczka. 50-letni Portugalczyk w przeszłości pracował m.in. w Swansea City, Leicester City, Fiorentinie, a ostatnio w Bordeaux. Jeszcze nigdy samodzielnie nie prowadził drużyny narodowej.

- Głównym zadaniem jest zbudowanie naprawdę silnej, kompletnej drużyny, grającej z jakością we wszystkich momentach meczu, ale również takiej, która ma mentalność zwycięzców - mówił Sousa, cytowany przez portal "Łączy nas piłka". Dodał, że wszyscy powinni równać do Roberta Lewandowskiego i Wojciecha Szczęsnego, którzy w Bayernie Monachium i Juventusie są przyzwyczajeni do gry o najwyższą stawkę. - Cała kultura Juve polega na zwyciężaniu. I właśnie to chcemy widzieć w reprezentacji Polski - dodał Portugalczyk.

Paulo Sousa - jakimi zasadami się kieruje?

Paulo Sousa ma jasno sprecyzowane priorytety i kieruje się określonymi zasadami. Do jego "dekalogu" dotarli niegdyś dziennikarze "La Gazzetta dello Sport". Było to podczas pracy Portugalczyka w Fiorentinie (2015-2017), ale od tego czasu nic się nie zmieniło w tej kwestii.

50-letni szkoleniowiec stawia przede wszystkim na kontakty międzyludzkie, w tym także z kibicami, i stara się budować odpowiednie relacje z piłkarzami. Dużą wagę przykłada do diety, w której nie ma miejsca na alkohol. Co ciekawe, nie lubi prowadzić treningów w deszczu. Więcej pracy pod jego wodzą będą mieli też bramkarze, którzy mają uczestniczyć w rozgrywaniu akcji.

Dekalog Paulo Sousy [ZASADY]

 1. Kluczowe słowa to ambicja, odwaga, inteligencja i szybkość myśli.
 2. Ciągły dialog z piłkarzami.
 3. Integracja zawodników podczas posiłków.
 4. Zakaz spożywania wina, piwa i jakiegokolwiek alkoholu.
 5. Dieta opracowana przez specjalistów.
 6. Wzrost znaczenia bramkarza, który bierze udział w rozgrywaniu akcji.
 7. Rejestrowanie danych każdego piłkarza podczas treningów i meczów przez kamery termowizyjne.
 8. Zwracanie uwagi na pogodę – unikanie zajęć w czasie deszczu.
 9. Stawianie na otwartość w stosunku do kibiców, organizowanie otwartych dni dla fanów.
 10. Porządek i współpraca z pracownikami biura czy magazynu.

RadioZET.pl/sport.tvp.pl/Łączy nas piłka