Zamknij

Jedenaście osób aresztowanych za rasistowskie wpisy po finale Euro 2020

05.08.2021 09:39

Brytyjska policja zidentyfikowała 34 konta w mediach społecznościowych, z których wysyłano obraźliwe i rasistowskie wiadomości do Marcusa Rashforda, Bukayo Saki i Jadona Sancho po przegranym finale Euro 2020 (2021) z Włochami. Jedenaście osób trafiło do aresztu.

Jedenaście osób aresztowanych za rasistowskie wpisy po finale Euro 2020
fot. FRANK AUGSTEIN/AFP/East News
  • Jedenaście z 34 zidentyfikowanych osób na Wyspach Brytyjskich trafiło do aresztu za rasistowskie wpisy kierowane w stosunku do Marcusa Rashforda, Bukayo Saki i Jadona Sancho po finale Euro 2020 (2021)
  • Cała trójka padła ofiarami hejtu po niestrzelonych rzutach karnych w starciu z Włochami
  • Policja przekonuje, że śledztwo nie zostało jeszcze zakończone i mogą nastąpić kolejne zatrzymania

Marcus Rashford, Jadon Sancho i Bukayo Saka nie rozpoczęli finału Euro 2020 (2021) z Włochami w wyjściowym składzie. Zawodnicy Manchesteru United [Sancho był wówczas graczem Borudsii Dortmund - red.] pojawili się na murawie tuż przed zakończeniem dogrywki, a zatem ich rola była oczywista - mieli wejść i skutecznie wykonać rzut karny. Piłkarz Arsenalu otrzymał swoją szansę wcześniej, w 70. minucie, a więc był mniej zmęczony od części swoich kolegów.

W konkursie jedenastek wszyscy jednak zawiedli. Gianluigi Donnarumma, wybrany później MVP turnieju, obronił uderzenia Sancho i Saki, a Rashford obił słupek. W ekipie Italii pomylili się Jorginho i Andrea Belotti, ale to właśnie Włosi mogli cieszyć się z drugiego w historii tytułu mistrzów Europy.

Rashford, Saka i Sancho ofiarami rasizmu

Po meczu na całą trójkę wylała się fala hejtu, głównie o podłożu rasistowskim. Wandale zniszczyli też mural z podobizną Rashforda i choć później prawdziwi kibice wsparli zawodnika - jeden z artystów specjalizujących się w street arcie odmalował dzieło, obraźliwe hasła zasłonięto listami z wyrazami szacunku i uznania, także za to, co napastnik "Czerwonych Diabłów" robi dobrego dla niedożywionych dzieci w Anglii - to niesmak pozostał. Sprawą zainteresowała się też policja.

Brytyjska policja przekazała, że w toku śledztwa wykryto 207 wpisów o podłożu przestępczym, a 123 ze zidentyfikowanych konto pochodzi spoza Wysp. Z 34 rozpracowanych osób 11 trafiło do aresztu. Postępowanie jeszcze się nie zakończyło.

- Niektórzy ludzie wierzą w to, że mogą ukryć się za profilem w mediach społecznościowych i anonimowo publikować odrażające komentarze - powiedział szef jednostki policyjnej ds. piłki nożnej Mark Roberts. - Oni muszą przemyśleć swoje postępowanie, bo dysponujemy możliwościami identyfikacji każdego takiego wpisu. Jeśli łamią one prawo, takie osoby trafiają do aresztu - dodał.

Dla Anglii wicemistrzostwo Europy to największy sukces w dziejach tej imprezy.

RadioZET.pl/skysports.com