Holandia żegna się z Euro 2021 po porażce z Czechami w 1/8 finału

27.06.2021 19:55
Holandia - Czechy na żywo

Holandia niespodziewanie przegrała w 1/8 finału Euro 2020 (2021) z Czechami 0:2 i pożegnała się z turniejem. Oranje kończyli mecz w osłabionym składzie po czerwonej kartce dla Matthijsa de Ligta.

Reprezentacja Holandii przeszła przez fazę grupową Euro 2020 (2021) jak burza. Oranje, podobnie jak Włosi i Belgowie, zgarnęli komplet punktów. Do meczu z Czechami przystępowali więc w roli zdecydowanego faworyta.

Oranje od początku dłużej utrzymywali się przy piłce, ale mieli problemy z tworzeniem okazji bramkowych. Na przerwę oba zespoły schodziły przy remisie 0:0. Mimo tego mało kto spodziewał się, że po zmianie stron będziemy świadkami tak dużej niespodzianki.

Kluczowa akcja miała miejsce w 55. minucie, gdy Matthijs de Ligt zagrał piłkę ręką przed własnym polem karnym. Początkowo obrońca Juventusu został ukarany tylko żółtą kartką, ale po interwencji VAR sędzia zmienił decyzję. Arbiter uznał, że reprezentant Holandii - celowo zagrywając piłkę ręką - pozbawił rywala klarownej okazji do zdobycia gola i wyrzucił go z boiska.

Holandia - Czechy: Czerwona kartka Matthijsa de Ligta - WIDEO

Grający w przewadze Czesi ruszyli do ataku. Na efekty odważniejszej postawy nie trzeba było długo czekać. W 68. minucie do bramki trafił Tomas Holes, który wykorzystał przytomne zgranie Tomasa Kalasa i strzałem głową pokonał bramkarza rywali. W 80. minucie mieliśmy już 2:0. Tym razem do holenderskiej bramki trafił Patrick Schick, dla którego był to czwarty gol w turnieju.

Tym samym faworyzowana Holandia już w 1/8 finału pożegnała się z turniejem. Czesi awansowali do ćwierćfinału, gdzie zagrają z Danią.

Holandia - Czechy 0:2 (0:0)
Bramki: 0:1 Tomas Holes (68), 0:2 Patrik Schick (80)

Holandia: Maarten Stekelenburg - Denzel Dumfries, Stefan de Vrij, Matthijs de Ligt, Daley Blind (81. Jurrien Timber), Patrick van Aanholt (81. Steven Berghuis) - Marten De Roon (73. Wout Weghorst), Georginio Wijnaldum, Frenkie de Jong - Memphis Depay, Donyell Malen (57. Quincy Promes)

Czechy: Tomas Vaclik - Vladimir Coufal, Ondrej Celustka, Tomas Kalas, Pavel Kaderabek - Lukas Masopust (79. Jakub Jankto), Tomas Holes (85. Alex Kral), Antonin Barak (90+2. Michal Sadilek), Tomas Soucek, Petr Sevcik (85. Adam Hlozek) - Patrik Schick (90+2. Michael Krmencik)