Hiszpania pierwszym półfinalistą Euro. Heroiczna obrona Szwajcarów nie pomogła

02.07.2021 21:10
Szwajcaria - Hiszpania NA ŻYWO. Relacja LIVE ONLINE I WYNIK w internecie

Hiszpania po rzutach karnych wygrała ze Szwajcarią i awansowała do półfinału mistrzostw Europy. Drużyna Petkovicia przez ponad 40 minut grała w dziesięciu, a i tak nie pozwoliła Moreno i spółce zdobyć gola. W serii jedenastek mniej błędów popełnili podopieczni Enrique i to oni meldują się w 1/2 finału Euro.

Początek meczu był niezwykle pechowy dla Szwajcarów. W 8.minucie wynik spotkania otworzył Jordi Alba. Piłka po dośrodkowaniu z rzutu rożnego wylądowała pod nogami piłkarza Barcelony, który nie zastanawiając się, uderzył z woleja zza pola karnego. Futbolówka po drodze trafiła w Zakariego i zmyliła Sommera.

W 19. minucie Embolo ucierpiał w starciu z Pau Torresem. Szwajcar był opatrywany przez lekarzy, ale nie był w stanie kontynuować gry i po czterech minutach został zmieniony przez Vargasa.

Hiszpanie po wyjściu na prowadzenie w pełni kontrolowali sytuację na murawie, szukając okazji do podwyższenia prowadzenia. Jednak ekipie Luisa Enrique brakowało dokładności w kolejnych akcjach.

Szwajcaria - Hiszpania. Szybki samobój, Shaqiri wyrównał. Zobacz BRAMKI z meczu

Szwajcaria - Belgia. Gol Shaqiriego, czerwona kartka Freulera

Po zmianie stron Hiszpania grała ospale, a Szwajcarzy zaczęli śmielej wchodzić w pole karne rywali. W 56. minucie gracze Vladimira Petkovicia byli bliscy wyrównania, gdzie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Zakaria głową posłał piłkę minimalnie obok bramki Simona.

Z minuty na minutę Szwajcarzy zaczęli coraz śmielej atakować bramkę rywali. W 68. minucie Helwetom udało się wyrównać. Szwajcarzy zmusili Hiszpanów do błędu stosując wysoki pressing. Freuler przejął futbolówkę i w polu karnym dograł do Shaqiriego, który z pierwszej piłki wpakował ją do siatki.

Kiedy wydawało się, że Szwajcaria pójdzie za ciosem w 77. minucie czerwoną kartkę otrzymał Freuler. Pomocnik wyprostowaną nogą zaatakował Moreno, a sędzia bez wahania wyrzucił zawodnika z boiska.

W końcowych minutach gry ani jeden, ani drugi zespół nie potrafił zdobyć drugiej bramki, a kibice mieli okazję zobaczyć kolejną dogrywkę na tym turnieju.

Szwajcaria - Hiszpania. Najpierw dogrywka, potem rzuty karne

W dogrywce Szwajcarzy tylko kilkakrotnie wyszli z własnej połowy. Przez całe 30. minut stali blisko bramki Sommera i bronili się przeciw ciągłym atakom Hiszpanom. Swoje okazje miał Moreno, Olmo, Oyarzabal, ale bramkarz Szwajcarów bronił bardzo efektownie i skutecznie.

Hiszpanie byli wyraźnie sfrustrowani rozwojem wydarzeń i własną nieskutecznością. Drużyna Petkovicia dzięki świetnej postawie w obronie i wybornej formie Sommera wytrzymała przez całą dogrywkę i doprowadziła do rzutów karnych.

Zaczął je Busquets, który trafił w słupek. Trafili kolejni dwaj zawodnicy: Gavranović dla Szwajcarii i Olmo dla Hiszpanii. Przy kolejnym strzale Szwajcarów popisał się Simon, który obronił strzał Schara. Hiszpanie nie wykorzystali tego błędu, bo uderzenie Rodriego przeczytał Sommer. Kolejne uderzenia podopiecznych Enrique były skuteczne, a Szwajcarów niecelne. Hiszpanie wygrali w rzutach karnych 3:1 i awansowali do półfinału, w którym zagrają ze zwycięzcą meczu Belgia - Włochy.