Polska - Hiszpania [OCENY]: Solidna obrona, błysk Jóźwiaka i gol lidera

19.06.2021 23:16
Polska - Hiszpania OCENY

Polska - Hiszpania OCENY. Reprezentacja Polski w drugim meczu grupy E Euro 2020 (2021) zremisowała z faworyzowaną Hiszpanią 1:1 i zachowała szanse na awans do 1/8 finału. Sprawdź NOTY po spotkaniu Polska - Hiszpania: kto był najlepszy, kto zagrał słabiej?

• Reprezentacja Polski zremisowała z Hiszpanią 1:1 w 2. meczu grupy E Euro 2020 (2021)
  • Biało-czerwoni zachowali szanse na awans do 1/8 finału
  • W ostatniej serii gier podopieczni Paulo Sousy zmierzą się ze Szwecją

Reprezentacja Polski po porażce ze Słowacją na inaugurację Euro 2020 (2021) stała przed piekielnie trudnym zadanie - musiała co najmniej zremisować z Hiszpanią, by zachować szanse na awans do 1/8 finału. Podopieczni Luisa Enrique na otwarcie turnieju też zawiedli i tylko zremisowali ze Szwecją.

Selekcjoner Paulo Sousa nie mógł liczyć w tym spotkaniu na Grzegorza Krychowiaka, który w starciu z naszymi południowymi sąsiadami obejrzał czerwoną kartkę. Miejsce w składzie stracili ponadto strzelec honorowego gola Karol Linetty i Maciej Rybus. W wyjściowym zestawieniu pojawili się za to Jakub Moder, Tymoteusz Puchacz i Karol Świderski.

Euro 2020: Polska - Hiszpania [OCENY, NOTY]: Kto najlepszy, kto najgorszy?

Wojciech Szczęsny 6: Dobry bramkarz musi mieć trochę szczęścia. I on je miał przy rzucie karnym wykonywanym przez Moreno czy przy nieporozumieniu z Bartoszem Bereszyńskim. Kilka razy zatrzymał uderzenia gospodarzy.

Kamil Glik 8: W pierwszy minutach łamał linię i nie nadążał za rywalami. Potem skorygował swoje poczynania, nie próbował grać na wyprzedzenie, a ustawiał się przy Hiszpanach. To przyniosło bardzo dobry efekt. Świetnie współpracował z Bednarkiem.

Jan Bednarek 8: Jeden z najlepszych piłkarzy na boisku. Niepotrzebnie wyszedł przed szereg przy straconym golu, ale przez następne 84 minuty prezentował bardzo dobrą formę, wygrywając mnóstwo pojedynków z Alvaro Moratą i Gerardem Moreno. Trzy razy uratował drużynę przed utratą gola, a przynajmniej przed wyborną okazją dla rywali.

Bartosz Bereszyński 8: Świetny mecz. Bardzo ofiarne interwencje, nie kalkulował, gdy nie było to wskazane, podejmował same dobre decyzje, a mógł jeszcze zanotować asystę drugiego stopnia, bo to on podawał do Lewandowskiego, gdy okazję zmarnował Świderski. Jego notę obniża nieupilnowanie Moraty przy bramce.

Tymoteusz Puchacz 6: Chaotycznie z przodu, ale ze swoich zadań defensywnych wywiązywał się bez zarzutu. Zagrał w miejsce Rybusa i pokazał, że to on może być pierwszym wyborem na lewą stronę defensywy bądź wahadło.

Kamil Jóźwiak 7: Duży plus za asystę i pracę w defensywie. Kilka złych decyzji przy podaniach bądź dryblingach.

Mateusz Klich 6: Szkoda, że nie pocelował lepiej w pierwszych minutach spotkania. Był bardzo blisko zdobycia gola i wyprowadzenia biało-czerwonych na prowadzenie. Później grał głębiej, pracował w defensywie i wywiązywał się lepiej ze swoich zadań defensywnych niż ofensywnych. Niemniej to on rozprowadził akcję bramkową, dającą Polakom wyrównującego gola.

Jakub Moder 3: Za dużo strat przed własnym polem karnym i sprokurowana jedenastka obciążają jego konto. Na plus na pewno agresywne, ale fair odbiory, także na połowie przeciwnika i uprzykrzanie ofensywnych poczynań Pedriego i Koke.

Piotr Zieliński 4: Dużo pracy w obronie i środku pola, ale praktycznie bezproduktywny z przodu. Oczywiście to do niego powinien podawać Lewandowski, a nie do Świderskiego i chyba powinien być rzut karny po faulu Moraty właśnie na pomocniku Napoli.

Karol Świderski 6: Bardzo dobry występ napastnika PAOK-u Saloniki. Centymetry dzieliły go od zdobycia gola, miał też jeszcze jedną szansę, ale dostał podanie na niewygodnej wysokości od "Lewego". Grał odpowiedzialnie, nie unikał harówki w obronie, choć momentami bywał niewidoczny.

Robert Lewandowski 7: Musi to strzelić - wybrzmiało we wszystkich polskich domach w 42. minucie. Na szczęście poprawił celownik po przerwie i zrobił to, co do niego należy - zdobył gola na wagę punktu. Dawał oddech obrońcom, sam też się wracał, zdobywał przestrzeń. Wreszcie (na turnieju) zagrał tak, jak na lidera przystała.

ZMIANY

Kacper Kozłowski 4: Jedna bardzo nieodpowiedzialna strata pod polem karnym Szczęsnego doprowadziła do sytuacji Alvaro Moraty. "Spalił" kontrę, gdy biało-czerwoni wychodzili trzech na trzech.

Przemysław Frankowski 3: Koszmarne dogranie w stronę Lewandowskiego i jeden nieudany drybling, gdy próbował ścigać się z Albą. Niewiele wniósł w poczynania zespołu, poza szybkością.

Karol Linetty: Grał zbyt krótko

Paweł Dawidowicz: Grał zbyt krótko

TRENER

Paulo Sousa 7: Brawo za odważną taktykę i wyciągnięcie wniosków z porażki ze Słowacją. Dokonał nieoczywistych zmian, bo na ławce posadził strzelca gola i jednego z lepszych graczy - Macieja Rybusa. Zmiany może niczego nie wniosły, były dokonane stosunkowo późno, ale sytuacja ze ściągnięciem Klicha, który miał kartkę na koncie, pokazuje, że nie chciał dopuścić do osłabienia zespołu, który chwilę wcześniej zdobył gola, także przy udziale gracza Leeds.