Krychowiak zagra z Hiszpanią mimo czerwonej kartki? Przepisy są jednoznaczne

15.06.2021 09:19
Czerwona kartka Krychowiaka

Grzegorz Krychowiak, w następstwie dwóch żółtych, otrzymał czerwoną kartkę w meczu inauguracyjnym Euro 2021 Polska - Słowacja i osłabił naszą drużynę, która finalnie przegrała 1:2. Czy mimo wszystko polski pomocnik będzie mógł zagrać w kolejnym spotkaniu z Hiszpanią? Przepisy w tym względzie są jednoznaczne.

Grzegorz Krychowiak jest fundamentalną postacią w układance Paulo Sousy. Zagrał we wszystkich meczach pod jego wodzą, a tylko jeden zakończył przed czasem - tak było w towarzyskim starciu z Islandią tuż przed Euro 2021. Wtedy został zmieniony w 64. minucie. W inauguracyjnym spotkaniu mistrzostw Europy znów znalazł się w wyjściowym składzie, ale zagrał tylko 62 minuty. Tym razem z zupełnie innego powodu.

W meczu Polska - Słowacja "solą w oku" dla Krychowiaka był Jakub Hromada. Już w 2. minucie polski pomocnik bardzo ostro potraktował gracza Slavii Praga, ale wówczas sędzia Ovidiu Hategan zdecydował się jedynie na reprymendę. 20 minut później był już bezlitosny, gdy po stracie Kamila Jóźwiak zawodnik Lokomotiwu Moskwa ratował sytuację i dopuścił się bardzo miękkiego, ale taktycznego przewinienia na Hromadzie.

Polska - Słowacja: Czerwona kartka Krychowiaka

To był dopiero początek kłopotów "Krychy". Po zmianie stron biało-czerwoni błyskawicznie doprowadzili do wyrównania za sprawą Karola Linettego i zyskali znaczną przewagę. Wydawało się, że kolejny gol dla naszej drużyny jest kwestią czasu, ale w 62. minucie Krychowiak ponownie starł się z Hromadą. Tym razem postawił "stempel" na jego stopie, za co ujrzał drugą żółtą kartkę i w konsekwencji został wyrzucony z boiska.

Rywale nie czekali długo z wykorzystaniem gry w przewadze i 7 minut później Milan Skriniar pokonał Wojciecha Szczęsnego, dając swojej drużynie cenne trzy punkty na otwarcie Euro 2021.

Polska - Słowacja: Czy Krychowiak zagra z Hiszpanią?

Po meczu w studiu TVP Sport były sędzia międzynarodowy Michał Listkiewicz wprowadził pewne zamieszanie, sugerując, że Grzegorz Krychowiak mimo obejrzenia czerwonej kartki będzie mógł wystąpić w następnym meczu Euro 2021 z Hiszpanią. - Nie jestem pewny, ale regulamin turnieju jest taki, że dwie żółte kartki w jednym meczu nie oznaczają wykluczenia - stwierdził. We wtorek w "Gościu Radia ZET" się z tego wycofał i stwierdził jednoznacznie, że "Krycha" przeciwko drużynie Luisa Enrique na pewno nie zagra.

I rzeczywiście. Zajrzeliśmy do przepisów, a te są bezlitosne dla pomocnika Lokomotiwu Moskwa i jednego z filarów kadry Paulo Sousy.

"Zawodnik, który zostaje usunięty z boiska, jest wykluczony z kolejnego spotkania. Zawieszenia, które nie mogą zostać zrealizowane podczas Euro 2021, będą przeniesione na mistrzostwa świata w Katarze w 2022 roku. W szczególnych przypadkach Komisja Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA może zwiększyć tę karę" - czytamy w regulaminie turnieju. Taki sam los spotka piłkarza, który w dwóch różnych meczach ujrzy żółte kartki.

To oznacza, że Grzegorz Krychowiak nie wystąpi w meczu z "La Furia Roja". Mecz Polska - Hiszpania na żywo na sport.radiozet.pl w sobotę 19 czerwca od godz. 21.