Zamknij

Reprezentacja Ukrainy postawiła się UEFA. Nie będzie zmiany na koszulkach

11.06.2021 16:25
reprezentacja Ukrainy Euro 2021
fot. PAP/EPA

Reprezentacja Ukrainy podjęła decyzję, że w czasie Euro 2021 będzie grać w strojach, na których widnieje napis: "Chwała Ukrainie! Bohaterom chwała!" - poinformował w piątek rzecznik zespołu. W czwartek UEFA nakazała usunięcie z koszulek drugiej części hasła.

Reprezentacja Ukrainy postawiła się zaleceniu UEFA i nie usunie napisu widniejącego na koszulkach piłkarzy na Euro 2021. Z początku europejska organizacja zaakceptowała trykoty, ale po sprzeciwie Rosjan, zmieniono decyzję. W czwartek UEFA uznała, że hasło "Bohaterom chwała" ma charakter polityczny, co jest niedopuszczalne podczas zawodów sportowych.

- Ten strój był zatwierdzony przez UEFA. (...) I tak, zamierzamy grać w tym stroju na Mistrzostwach Europy - powiedział rzecznik reprezentacji Ołeksandr Hływynskyj.

Zaznaczył, że szef Ukraińskiego Związku Piłki Nożnej przebywa obecnie w Rzymie, gdzie rozmawia na ten temat z UEFA.

Biuro ukraińskiego prezydenta w komentarzu dla Ukraińskiej Prawdy podkreśliło, że hasło "Chwała Ukrainie" na koszulkach jest "całkowicie słuszne i nie może wywoływać żadnych zastrzeżeń".

- I kiedy każdy Ukrainiec, który jest prawdziwym patriotą swojej ojczyzny, słyszy +Chwała Ukrainie!+, to na poziomie podświadomości pojawia się odpowiedź: +Bohaterom chwała+. Te frazy są zapisane w duszy każdego Ukraińca - dodało.

Euro 2021: Reprezentacja Ukrainy postawiła się UEFA ws. koszulek

W 2018 roku hasło „Chwała Ukrainie” oraz odpowiedź „Bohaterom chwała” stały się oficjalnym powitaniem w ukraińskim wojsku i policji. Powitanie to stosowane było w czasach Ukraińskiej Republiki Ludowej oraz przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Ukraina - reprezentacja Ukrainy na Euro 2021: skład, kadra, terminarz, wyniki

Współcześnie powitanie kojarzy się w tym kraju przede wszystkim z prozachodnią rewolucją godności z przełomu lat 2013 i 2014 oraz używane jest na froncie walk z separatystami prorosyjskimi w Donbasie.

Ukraina na Euro 2021 zagra w grupie C, która swoje mecze rozgrywać będzie w Amsterdamie i Bukareszcie. Rywalizację rozpocznie w niedzielę spotkaniem z Holandią. Następnie zmierzy się z Macedonią Północną i Austrią.

RadioZET.pl/PAP