Zamknij

Wracający z Euro kibice spowodowali czwartą falę. Prawie 800 zakażeń dziennie

02.08.2021 17:33
Euro 2021. Kibice spowodowali czwartą falę. Blisko 800 zakażeń dziennie
fot. Pool EPA/Associated Press/East News

Po Euro 2021 fińskie władze sanitarne przyznały, że rozpoczęła się już czwarta fala zakażeń wirusem Covid -19. Jej głównym powodem są kibice piłkarskich ME, którzy z meczów w Sankt Petersburgu przywieźli wariant delta.

Finlandia rozgrywała swoje mecze w grupie B. Pierwszy 12 czerwca z Dania w Kopenhadze, a dwa kolejne w Sankt Petersburgu, 16 czerwca z Rosją i 21 z Belgią, gdzie wybrało się wbrew zaleceniom fińskiego ministerstwa spraw zagranicznych 3500 kibiców.

„Ci, którzy pojechali do Danii na jeden dzień skorzystali z masowego i darmowego systemu testowania, lecz grupa przebywająca przez wiele dni w Rosji nie robiła tego regularnie, a po powrocie nie wszyscy zrobili testy, które były tylko rekomendacją, a nie obowiązkiem” - podał w poniedziałek kanał telewizji SVT w swoim reportażu z Finlandii.

Euro 2020. Kibice spowodowali czwartą falę. Już blisko 800 zakażeń dziennie

„Teraz na podstawie lokalizacji stwierdzono, że ponad 10 procent kibiców wróciło z Rosji zarażonych wyjątkowo agresywnym wariantem delta, który roznieśli po całym kraju” - podkreśliła stacja.

Według lokalnych mediów jeszcze w tym tygodniu na specjalnym posiedzeniu rządu podjęta zostanie decyzja o przywróceniu obostrzeń m.in. skrócenia czasu otwarcia restauracji, które obecnie mogą działać do północy.

Fiński dziennik „Huvfudstadbladet” podkreślił, że „w sobotę padł rekord tego lata po stwierdzeniu aż 794 nowych przypadków zarażeń, spodziewany jest gwałtowny wzrost w następnych dniach i bez wątpienia powodem czwartej fali koronawirusa są piłkarskie ME”.