Zamknij

Christian Eriksen po odzyskaniu przytomności: "Kur**, mam dopiero 29 lat..."

17.06.2021 13:18
Christian Eriksen
fot. FRIEDEMANN VOGEL/AFP/East News

Jens Kleinefeld, lekarz, który brał udział w ratowaniu życia Christiana Eriksena wyjawił, jakie były pierwsze słowa duńskiego pomocnika po odzyskaniu funkcji życiowych. Rozgrywający Interu Mediolan miał westchnąć, że "ma dopiero 29 lat", a swoje zdanie poprzedził przekleństwem.

  1. Pierwsze słowa Christiana Eriksena po przebudzeniu: "Kur**, mam dopiero 29 lat..."
  2. Lekarz ratujący życie Eriksena: "Na początku nie sądziłem, że jego problemy ze zdrowiem są aż tak poważne"
  3. Jens Kleinefeld: "Ryzyko, że Eriksen ponownie dostanie zawału, jest minimalne"
  4. Kleinefeld: "Duński lekarz miał problem z rozpoznaniem zawału"
  5. Dania - Belgia: Kiedy i o której mecz Euro 2020? Relacja na żywo i wynik live online

- Kur**, mam dopiero 29 lat - miał powiedzieć Christian Eriksen, gdy odzyskał przytomność po ataku serca i reanimacji podczas sobotniego meczu Dania - Finlandia (0:1) w Kopenhadze na Euro 2020. Taką wersję przedstawił niemiecki lekarz, Jens Kleinefeld, który udzielał piłkarzowi pomocy.

Eriksen zasłabł w 43. minucie pierwszego spotkania reprezentacji Danii w tegorocznym turnieju. Doszło u niego do zatrzymania pracy serca i był reanimowany. Później trafił do szpitala w Kopenhadze. We wtorek opublikował wiadomość, w której poinformował, że, biorąc pod uwagę okoliczności, czuje się naprawdę dobrze.

Pierwsze słowa Christiana Eriksena po przebudzeniu: "Kur**, mam dopiero 29 lat..."

Na łamach niemieckich mediów Kleinefeld poinformował, że po kilku minutach masażu serca użyto defibrylatora i przywrócono akcję serca za pomocą impulsów elektrycznych jeszcze na murawie.

- Jakieś 30 sekund później otworzył oczy i mogłem z nim porozmawiać. To był wzruszający moment, bo w takich sytuacjach prawdopodobieństwo sukcesu jest niewielkie. Spytałem go po angielsku: "Jesteś znów z nami?". Odpowiedział: "Tak, jestem... Mam dopiero 29 lat" - relacjonował lekarz. To drugie zdanie Eriksen poprzedził przekleństwem.

Kleinefeld był na trybunach stadionu w Kopenhadze w charakterze eksperta ds. dopingu, ale wcześniej przeszedł specjalne szkolenie, dzięki któremu oficjalnie figurował w zespole medycznym obsługującym to spotkanie.

Lekarz ratujący życie Eriksena: "Na początku nie sądziłem, że jego problemy ze zdrowiem są aż tak poważne"

Przyznał, że gdy zobaczył osuwającego się na ziemię Duńczyka, na początku nie spodziewał się tak poważnych problemów z jego zdrowiem.

- Ale potem zobaczyłem podenerwowanych duńskich medyków. Dałem sygnał ratownikom, żeby wbiegli na murawę, sam też opuściłem trybunę. Jestem przeszkolony w kwestii nagłych wypadków i wiem, jak reagować w takich sytuacjach - powiedział Kleinefeld.

Jens Kleinefeld: "Ryzyko, że Eriksen ponownie dostanie zawału, jest minimalne"

Jak dodał, był przekonany "na 99 procent", że kiedy Eriksen odzyskał puls, jego stan w szpitalu będzie już stabilny.

- W przypadku zawodowych sportowców, którzy ciągle przechodzą badania, możemy mówić o jakimś rodzaju "zwarcia". Impuls elektryczny powoduje przywrócenie akcji serca. Różnica między takim pacjentem a osobami ze stwierdzonymi wadami jest taka, że ryzyko, że serce ponownie się zatrzyma, jest minimalne - wyjaśnił.

Kleinefeld: "Duński lekarz miał problem z rozpoznaniem zawału"

Przyznał również, że szybka reakcja jego zespołu medyków była kluczowa w ratowaniu życia piłkarza Interu Mediolan, ponieważ lekarze reprezentacji są specjalistami raczej w urazach mechanicznych i niekoniecznie muszą znać się na kardiologii.

- Na początku duński lekarz miał problem z pełnym zrozumieniem sytuacji. Kiedy wymagana jest reanimacja, trzeba ją rozpocząć tak szybko, jak to tylko możliwe - zaznaczył Kleinefeld.

Dania - Belgia: Kiedy i o której mecz Euro 2020? Relacja na żywo i wynik live online

Dania zagra w czwartek o 18:00 z Belgią w swoim drugim występie w grupie B, a w poniedziałek zmierzy się z Rosją. Relacja live i wynik online meczu Dania - Belgia na żywo na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP