Zamknij

"Frank, graj 4-3-3!", czyli dlaczego reprezentacja Holandii odpadła z Euro 2020

28.06.2021 17:35

"Frank, graj 4-3-3!" napisał na transparencie przyczepionym do lecącej awionetki jeden z kibiców reprezentacji Holandii. Piłkarze i sztab szkoleniowy "Oranje" zobaczyli tę wiadomość podczas treningu w Amsterdamie przed pierwszym meczem fazy grupowej Euro 2020 z Ukrainą (3:2). W niedzielę Holendrzy odpadli z ME po porażce z Czechami (0:2) i niderlandzkie media są przekonane - selekcjoner Frank de Boer rzeczywiście powinien grać formacją 4-3-3.

Frank de Boer
fot. Getty Pool/Associated Press/East News

Niderlandzkie media bezlitośnie rozliczają trenera i piłkarzy reprezentacji Holandii za przegraną z Czechami 0:2 w niedzielnym meczu 1/8 finału Euro 2020 w Budapeszcie. „Pomarańczowi zapłacili za głupotę trenera” – ocenił dziennik „De Telegraaf”.

Największa gazeta Niderlandów zauważa, że drużyna „Oranje” została pokonana przez „przeciętnych piłkarzy z Czech”.

"Frank, graj 4-3-3!", czyli dlaczego Holandia odpadła z Euro 2020

„Eliminacja ujawniła szokujący brak osobowości piłkarskich w kadrze” – pisze gazeta, obarczając jednak za porażkę przede wszystkim trenera. „Mistrzostwa to powód dla wielkiego wstydu dla Franka de Boera” – napisał „De Telegraaf”. Gazeta dodała, że jednym z największych błędów był upór selekcjonera przy wystawianiu formacji 3-5-2, podczas gdy nie tylko media, ale przede wszystkim fani domagali się grania sprawdzonym ustawieniem 4-3-3.

Na treningu przed meczem z Ukrainą w pierwszej kolejce fazy grupowej, jeden z kibiców przeleciał nawet nad boiskiem w Amsterdamie awionetką z przypiętym transparentem "Frank, graj 4-3-3!", co obiło się szerokim echem w mediach społecznościowych.

Niderlandzkie media: "Piłkarze zawiedli na wszystkich frontach, obrona to więcej niż tragedia"

Liberalny dziennik NRC podkreślił, że trener reprezentacji utrzymywał wszystkich w iluzji, że „sukces jest możliwy”. „On nigdy nie nadszedł, bo i nie mógł” – oceniła gazeta.

„Czas postawić pytanie, czy nadal chcemy, aby Frank de Boer był trenerem naszej reprezentacji” – pyta z kolei dziennik „Algemeen Dagblad”. Zdaniem gazety porażka z Czechami zmusza federację do zmiany strategii.

„Nie jest dobrze i nic nie wskazuje na to, że będzie lepiej” – pisze AD. „Trener i piłkarze zawiedli na wszystkich frontach. Atak nie działał, a obrona to więcej niż tragedia” – wylicza gazeta.

loader

RadioZET.pl/PAP